Spis treści
Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Masaż tajski ma właściwości głęboko relaksacyjne, często stosuje się go do wspomagania leczenia depresji i zaburzeń emocjonalnych. Rytuał masażu wycisza organizm i pozwala osiągnąć wewnętrzną harmonię i spokój. Zabieg ten ma również działanie energetyzujące i wspomagające pracę organizmu dając siłę do działania.
Co to jest masaż tajski?
Masaż tajski, czyli starożytny masaż klasyczny (tłum. nuat phaen boran) należy do grupy masaży głębokich. Jest on połączeniem sekwencji różnorodnych technik masażu, poprzez akupresurę ważnych punktów energetycznych organizmu i włączenie elementów jogi, rozciągania mięśni i refleksologii.
Jakie są rodzaje masażu tajskiego?
- Klasyczny masaż tajski – jest on połączeniem technik stosowanych w akupresurze i jogi pasywnej. Podstawową funkcją masażu jest rozładowanie napięcia układu mięśniowego oraz pobudzenie układu krwionośnego i limfatycznego. Masaż przywraca równowagę w organizmie, odpręża i pobudza do działania.
- Masaż olejkowy – stosuje się w nim szeroki wachlarz olejków aromatycznych, takich jak różany, miętowy ylang-ylang, palisandra, lawendy i drzewa sandałowego. Jego głównym celem jest wsparcie układu odpornościowego i nerwowego. Dodatkowym jego działaniem jest stymulowanie porów skórnych do wydalania nadmiaru wody z organizmu.
- Masaż stemplami ziołowymi – podczas wykonywania masażu stosuje się okłady z białych, bawełnianych woreczków wypełnionych mieszanką różnorodnych ziół. Najczęściej znajdują się w nich – trawa cytrynowa, liście eukaliptusa, imbir, cynamonowiec i kurkuma. Woreczki z ziołami są wstępnie podgrzewane przed masażem, co pozwala na uwolnienie olejków eterycznych z ich wnętrza, po czym są wmasowywane w ciało. Takie zabieg działa odprężająco, przeciwbólowo i dodatkowo wspomaga przemianę materii.
- Refleksologia czyli masaż stóp, który obejmuje takie strefy jak masaż podeszwy stopy i jej grzbietu, palców, łydek, kostek i okolic kolana. Taki zabieg wpływa na poprawienie komfortu snu i usunięcie uczucia tzw. „ciężkich nóg”, poprawia pracę układu trawiennego i nerwowego, wspomaga również usuwania toksyn z organizmu.
Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak poradzić sobie z trądzikiem?
Zalety stosowania masaży tajskiego
Stosowanie masażu tajskiego pozwala na walkę z następującymi dolegliwościami:
- przykurcz mięśni,
- bóle pleców,
- bóle migrenowe,
- stany zapalne,
- bóle stawów,
- przykurczy ścięgien.
Zalety stosowania masażu tajskiego:
- redukcja stresu,
- regeneracja stawów,
- pobudzenie przemiany materii,
- wsparcie układu nerwowego i krwionośnego,
- pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe i psychiczne,
- redukuje stres.
Ostatnio właśnie zastanawiałam się co takiego jest, jak zobaczyłam w ofercie jednego z SPA.
Nigdy nie próbowałam, a chyba by mi pomógł…:)
masaż – dla mnie najlepsza część zabiegu w kosmetologi jak i fizjoterapii 🙂
Z chęcią spróbowałabym tego masażu tajskiego. Musi być rewelacyjny!!
Nigdy nie byłam na takim masażu. Ale widzę, że naprawdę warto.:)
Ja jestem zwolenniczką typowego masażu rehabilitacyjnego 🙂 niemniej wszystkie te zalety są bardzo przydatne i na pewno wspomagające lepsze działanie organizmu 🙂
Ja bym chyba w pierwszej kolejności spróbował klasycznego a potem te stemple ziołowe.
Oj przydałby mi się masaż…
chętnie bym się zrelaksowała (i przy okazji lekko pomogła mojemu obolałemu kręgosłupowi) podczas takiego masażu. Muszę poszukać w mojej okolicy jakiegoś gabinetu.