jak rzucić palenie

Jak rzucić palenie papierosów?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Rzucenie palenia wymaga motywacji i samozaparcia. Nikotyna zawarta w papierosach i jest silnie uzależniająca, co powoduje, że rzucenie palenia jest bardzo trudne i wyczerpujące psychicznie. Istnieją skuteczne sposoby rzucenia palenia, w jego trakcie przede wszystkim należy znaleźć sobie absorbujące zajęcie. Warto zacząć uprawiać sport, taki jak bieganie czy pływanie.


Uzależnienie od nikotyny

Nikotyna bardzo silnie uzależnia, nie jest łatwo całkowicie się z nią rozstać. Bardzo często zdarza się, że palacz powraca do nałogu po kilkumiesięcznej przerwie od palenia. Nie poddawaj się i staraj się porzucić nałóg na zawsze, dzięki temu będziesz zdrowszy, szczęśliwszy i mniej zestresowany. Wyrzuć z domu wszystkie zapalniczki, wypierz ubrania, pościel i firany. Poczuj się wolny i pozostaw nałóg za plecami.

Trenuj, czytaj książki lub zacznij malować. Wszystkie sposoby na odwrócenie uwagi od palenia są dobre. Stosuj się do naszych porad, a poradzisz sobie z nałogiem bez większych problemów.

Jak rzucić nałóg?

Najważniejsze jest samomotywacja, to musi być nasza, dojrzała decyzja. Warto skupić się na na stworzeni bilansu zysków i strat, jakie potencjalnie możemy uzyskać po rzuceniu nałogu palenia tytoniu. Powinniśmy sobie zdawać sprawę, jakie są potencjalne skutki palenia papierosów, należy do nich między innymi zawał serca i udar mózgu.

Rzucenie tego nałogu pozwoli nam na powrót do optymalnej kondycji fizycznej, pozbędziemy się kaszlu i zdecydowanie zmniejszy się szansa zachorowania na nowotwór. Pomyśl o ewentualnych konsekwencjach, a rzucenie palenia może okazać się prostsze niż sądziłeś.


Jak zacząć rzucać palenie? – pierwsze kroki

Wszystkie metody rzucenia palenia są dobre, ale wymagają systematycznego podejścia i zaplanowania działań. Poniżej przedstawiamy kilka metod na przeanalizowanie nałogu i podejście do jego porzucenia:

  • Zastanów się, kiedy sięgasz po papierosa i czy naprawdę tego potrzebujesz.
  • Jakie są przyczyny palenia papierosów.
  • Wyznacz sobie dzień w którym rzucisz palenie, możesz to również zrobić od razu.
  • Poszukaj wsparcia, porozmawiaj z bliską osobą o rzuceniu palenia.
  • Porozmawiaj z lekarzem o skutkach palenia tytoniu i dowiedz się jakie są tego konsekwencje.

Jakie są sposoby na rzucenie palenia?

Sposobów jest wiele, ale zdecydowanie to Twoja silna wola jest w tym wypadku najważniejsze. Szukaj motywacji i wsparcia u członków rodziny, na pewno pomogą i będą Ciebie dopingować w pozbyciu się tego nałogu. Poproś ich żeby nie częstowali Cię papierosami i powstrzymywali od powrotu do palenia. Bardzo skuteczną metodą jest ustawienie w swojej najbliższej okolicy popielniczki z niedopałkami, ich odrzucający zapach pomoże Ci utrzymać się w postanowieniu rzucenia nałogu.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak ograniczyć spożycie alkoholu?


Tabletki i inne środki – na ratunek palaczowi

Z każdym rokiem zwiększa się ilość produktów wspomagających rzucanie palenia. Przybierają one różne formy, od gum i plastrów aż po tabletki i inhalatory. Są one dostępne bez recepty w każdej aptece i hipermarketach. Ich głównym celem jest zmniejszenie głodu nikotynowego i pomoc w rzuceniu palenia. Pamiętajcie, że nie można opierać się wyłącznie na działaniu tabletek, gdyż nie są one magicznym środkiem na porzucenie nałogu.


3 thoughts on “Jak rzucić palenie papierosów?

Dodaj komentarz