najpopularniejsze rodzaje rękodzieł

Jakie są rodzaje rękodzieła?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Rękodzieło jest to wyrób, wytworzony przez nas samych(ręcznie, w większości przypadków bez użycia maszyn) przy pomocy różnych materiałów. Temat rękodzieła zyskuje ostatnio na popularności i przestał być już jedynie zajęciem dodatkowym, hobby, a stał się w przypadku wielu osób źródłem zarobku. Handmade (z angielskiego – rękodzieło) może zająć się każdy, wystarczy odrobina wolnego czasu, chęci i cierpliwości.


Scrapbooking

Scrapbooking pierwotnie był sztuką tworzenia i zdobienia albumów fotograficznych oraz innych pamiątek rodzinnych. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, pierwsze sklepy scrapbookingowe powstały na początku lat 80′. W Polsce zaczął raczkować w pierwszych latach XXI wieku. W dzisiejszych czasach wciąż się rozwija, skupiając wokół siebie mnóstwo swoich fanek, prowadzących swoje blogi, dzieląc się efektami swojej pracy. Na fali popularności w naszym kraju powstało również sporo sklepów oferujących szeroki asortyment związany z tematyką scrapbookingu. W chwili obecnej skrapowanie nie ogranicza się jedynie do albumów ze zdjęciami, obejmuje swoim zakresem wszelkie papierowe rękodzieło.


Decoupage

Decoupage jest to technika, polegająca na wycinaniu i naklejaniu(przy pomocy specjalnego kleju) wzorów z papieru i serwetek na różnego rodzaju powierzchnie. Zdobić w ten sposób możemy: papier, metal, plastik, szkło, a także drewno czy tkaniny. Po naklejeniu materiału, wielokrotnie go lakierujemy, wtapiając wzór, do osiągnięcia efektu wtopienie się, by był nie odczuwalny w dotyku. Sklepy oferują szereg preparatów mających na celu tworzenia efektów spękań, złoceń i tym podobnych.


Soutache

Soutache, wersja spolszczona – sutasz, nazwę wzięła od sutaszy, czyli sznureczków z jedwabiu lub wiskozy. Wykorzystując sznurki przeszywamy je, łącząc w rozmaite kompozycje, zdobiąc dodatkowo np. koralikami. Jest to rodzaj haftu ręcznego, zazwyczaj wytwarzamy dzięki niemu biżuterię. Kolczyki stworzone metodą soutache są coraz bardziej popularne, znajdują coraz więcej fanek ze względu na swoją niepowtarzalność i pomysłowość.


Filcowanie

W przypadku tej techniki możemy dokonać podziału na filcowanie suche i mokre. Przy użyciu specjalnej wełny czesankowej, odpowiednio ją formując – powstaje filc, poprzez zaplątanie się i zbijanie ze sobą wełny. W przypadku filcowania suchego potrzebujemy: igły do filcowania oraz szczotki. Do metody mokrej niezbędna jest: ciepła woda, mydło oraz tarka. Dzięki tej metodzie możemy wytworzyć: rozmaite dodatki do stroju, różnego rodzaju akcesoria, a także wymyślne zwierzątka.


Rękodzieło – zrób to sam!

Wymienione wyżej, to tylko niektóre z rodzajów rękodzieła. Technik jest znacznie więcej jak na przykład: quilling, makrama, wikliniarstwo, bibułkarstwo i wiele innych. Najważniejsze jest, by poświęcić trochę czasu jednemu z zajęć, a bardzo możliwe, że stanie się naszym hobby, a być może w przyszłości źródłem zarobku. Większość technik nie jest kosztowna, wymaga naszego zaangażowania i cierpliwości, a po czasie nasze dzieła będą wyglądać coraz bardziej efektownie. Zachęcamy wszystkich do tego typu działań.


 

Dodaj komentarz