yerba mate a zdrowie

Zielona herbata czy Yerba Mate – co jest lepsze?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


Na pewno wszyscy zdążyli już usłyszeć o coraz popularniejszej yerba mate. Jeżeli nie, to zaraz to naprawimy. Yerba mate to zielona herbata Ameryki Południowej i najlepiej strzeżona tajemnica minionych 100 lat – i to wcale nie jest żart. Jeśli zielona herbata jest „Eliksirem Życia” (bo tak przecież bywa często nazywana), cóż, yerba mate jest w takim razie „Napojem Bogów”. Ponieważ jest lepsza!


Światową stolicą yerba mate jest Argentyna

Przeciętny argentyński miłośnik mate wypija około dwóch litrów tego napoju dziennie. Pomimo nieco „trudnego” smaku (ale tylko na początku), yerbę lubią nawet tamtejsze dzieci. Podobnie jak zielona herbata, yerba mate to zioło lecznicze, które ma wiele z nim wspólnych cech zdrowotnych. Jednak ściśle rzecz biorąc, yerba mate nie pochodzi z rodziny roślin herbacianych (kamelia sinensis), ale pochodzi z ostrokrzewu rodem z Paragwaju, Argentyny, południowej Brazylii i Urugwaju (ilex paraguariensis). W tych krajach yerba również cieszy się znaczną popularnością, ale do „fanatyzmu” Argentyńczyków trochę im mimo wszystko brakuje.


Wiekowa tradycja

Spożywana od tysiącleci przez starożytne plemiona Guarani, yerba mate była od dawna używana jako napój rytualny i leczniczy. W późniejszych czasach (1600-1850) Hiszpanie wprowadzili masową produkcję yerby, na której plantacjach pracowali tubylcy. Biznes europejskich kolonizatorów był nad wyraz udany i przyniósł im krociowe zyski. Wkrótce yerba mate była wykorzystywana właściwie przez całą populację, nie tylko Indian. Wielu widziało w niej (i nadal widzi) podstawę wszystkich leków, a także napój, który niezmiennie zapewnia nieograniczone źródło naturalnej energii. Co ciekawe, Guarani rzeczywiście modlili się do „boga Yerba Mate.”


Yerba mate- jak się za to zabrać?

Tradycyjnie napój ten jest pijany z wydrążonej rośliny z rodziny dyniowatych (zwanej także „tykwą”) i metalowej słomki z filtrem (zwanej „bombillą”), która jest umieszczona wewnątrz tykwy. Brzmi trochę nieporęcznie, ale to naprawdę łatwe, gdy się człowiek przyzwyczai. W dzisiejszych czasach yerba mate można spożywać dokładnie tak, jak zieloną herbatę, przy użyciu czajnika lub zaparzacza do przygotowania yerba mate lub przy użyciu doskonale nam znanych torebek. To naprawdę fascynujące zioło można dziś nabyć bez większych problemów. Yerbę można znaleźć nawet w supermarketach, choć oczywiście taka nie będzie najlepszej jakości.

Na szczęście w większych miastach nie brakuje specjalistycznych sklepów z yerba mate, w których kupić można nie tylko wiele różnych rodzajów tego zioła, ale również całego osprzętu potrzebnego do delektowania się nim. Yerbę oraz osprzęt można również bezproblemowo nabyć w Internecie – godny polecenia jest, na przykład, sklep z herbatami Herbatkowo, który posiada w swojej ofercie bardzo wiele różnych rodzai yerba mate.


Dodaj komentarz