Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Czekolada to jeden z najpopularniejszych, najchętniej wybieranych produktów z działu ze słodyczami. Sięgamy po nią, gdy mamy ochotę na drobną przyjemność, chcemy ugościć przyjaciół lub podarować komuś prezent. Wiadomo jednak, że czekolada nie jest najlepsza dla naszego zdrowia i sylwetki. Czy aby na pewno…? Sprawdź, jaką czekoladę wybierać i jak ją jeść, by przyniosła Ci korzyści!
Po jaką czekoladę warto sięgać?
Czekolada jest bogata w witaminy i minerały. Jeśli chcesz ją spożywać zarówno dla smaku, jak i zdrowia, powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj. Lepsza czekolada to ta z wyższą zawartością kakao. Najwięcej miazgi kakaowej ma gorzka (od 70%), następnie deserowa (30-70%), na końcu zaś mleczna (do 30%). Do produkcji białej rzadko wykorzystuje się kakao, z uwagi na co sceptycy niechętnie zaliczają ją do czekolad.
Ciemna czekolada – gorzka i deserowa – zawiera wapń, żelazo, fosfor i potas. Znajdziesz w niej witaminy takie jak A, D, E oraz z grupy B. Nie bez powodu też czekoladę nazywa się źródłem magnezu: ma go ok. 170 mg w 100 g (dla porównania taka sama ilość czystego kakao to 420 mg).
Dlaczego jeszcze warto wybierać gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao? W ziarnach kakaowca obecne są flawonoidy. To substancje naturalnie występujące w roślinach, mające pozytywny wpływ na ludzi. Między innymi chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym, hamują rozwój komórek nowotworowych, poprawiają funkcjonowanie mózgu poprzez usprawnienie przepływu krwi. Ponadto ciemna czekolada… zmniejsza apetyt!
Jakie korzyści niesie spożywanie czekolady?
Mimo iż najpopularniejszymi produktami spalającymi tkankę tłuszczową i poprawiającymi metabolizm są te pikantne: imbir, chilli, czosnek, cynamon czy papryka, w dbaniu o sylwetkę pomoże Ci także czekolada o zawartości kakao min. 70%. Jednocześnie sprawi, że pozostaniesz w dobrym nastroju, ponieważ powoduje wydzielenie hormonów szczęścia.
Ciemna czekolada z wysoką zawartością kakao redukuje poziom kortyzolu, zwanego także hormonem stresu. Spożywana regularnie w rozsądnych ilościach, np. kilku kostek dodanych do owsianki na śniadanie lub pod postacią polewy na serniku, ułatwi Ci przejście przez trudny okres, chociażby sesję na studiach.
Wiele chorób może zostać zatrzymanych przez ciemną czekoladą, albo przynajmniej ograniczonych w wysokim stopniu. Dzięki jej składnikom zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, jak również choroby serca.
Czekolada dla urody i samopoczucia
Z uwagi na flawonoidy zawarte w kakao ciemna czekolada pomoże Ci uporać się z problemem łuszczącej się skóry. Kilka kostek dziennie sprawi, że zredukujesz nie tylko stres, ale również zmęczenie – czekolada może wpływać na neuroprzekaźniki, które odpowiadają za regulację nastroju oraz snu.
Przed ważnym projektem w pracy, sesją, egzaminem lub sprawdzianem też warto sięgnąć po rządek gorzkiej czekolady. Przepływ krwi do mózgu zwiększa się na około trzy godziny po spożyciu, więc w tym czasie będzie Ci się lepiej uczyć i więcej zapamiętasz.
Jak spożywać czekoladę?
Aby skorzystać z zalet czekolady i jednocześnie ograniczyć jej wady, po czekoladę sięgaj rano, np. w ramach dodatku do pierwszego lub drugiego śniadania. Dzięki temu będziesz miał cały dzień, by spalić dodatkowe kalorie. Baton czekoladowy idealnie sprawdzi się też po treningu. Z uwagi na zawartość węglowodanów wzmocni Twoje ciało po wysiłku fizycznym.
Jeśli chcesz wybrać tabliczkę czekolady najlepszą dla zdrowia, sięgnij po tę bez białego cukru. Coraz popularniejsze stają się odpowiedniki z naturalnymi substancjami słodzącymi: stewią czy ksylitolem. Sprawdzaj zawartość kakao – im większa, tym lepiej. Możesz też kupić tak zwaną „surową czekoladę”, czyli przetwarzaną w niskiej temperaturze. Jeśli lubisz tabliczki z dodatkami, postaw na orzechy, migdały lub owoce w formie suszonej bądź liofilizowanej.