objawy i leczenie egzemy

Egzema – objawy, przyczyny i leczenie

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Egzema to zdecydowanie jeden z najczęściej występujących się problemów dermatologicznych. Charakterystyczne zmiany na skórze, zwykle w postaci wyprysków, mogą pojawiać się u ludzi w każdy wieku, atakując rozmaite partie ciała – od kostek, stóp i kolan, przez tułów, łokcie, dłonie, aż po twarz. Czym objawia się egzema? Jakie mogą być jej przyczyny? Na czym polega leczenie tej nieprzyjemnej dolegliwości?


Objawy egzemy

Pierwszymi objawami egzemy są czerwone plamy, obrzęki i nierówności, którymi pokryta jest powierzchnia skóry. Można na niej zaobserwować wypryski w formie niewielkich grudek lub pęcherzy, które w wielu przypadkach wypełnione są wodnistym, przezroczystym płynem. Tego typu krostki niejednokrotnie pękają, a sącząca się z nich wydzielina dodatkowo podrażnia skórę. Oczywiście bardzo typowym symptomem, towarzyszącym plamkom, obrzękom i stanom zapalnym, jest świąd o różnym nasileniu, a także przesuszenie i silne łuszczenie się skóry. Drapanie swędzących zmian jest nie tylko bardzo bolesne, ale może prowadzić dodatkowo do pogorszenia stanu oraz do wywołania jeszcze większych zakażeń i nadżerek. Trzeba jednak pamiętać, że egzema to cały zespół wielu objawów dermatologicznych, które przyjmują często bardzo różne postaci, dlatego istotna jest uważna obserwacja własnej skóry.


Źródła dolegliwości

Istnieje cały szereg przyczyn egzemy. Najczęściej wymienia się tu dziedziczenie (nawet 70% przypadków) oraz alergeny, z którymi pacjent miał w ostatnim czasie styczność. Wśród nich wyróżnić możemy czynniki pochodzące ze środowiska (czyli tzw. kontaktowe) oraz wewnątrzustrojowe. Pierwsze z nich to na przykład pokarm, leki, włókna, kosmetyki, metale (również w biżuterii), środki chemiczne, barwniki, farby, pyłki, kurz, zwierzęca sierść. Z kolei alergeny wewnątrzustrojowe to – poza wspomnianym już czynnikiem genetycznym – również atakujące organizm bakterie, grzyby lub pasożyty.


Leczenie egzemy

Rozpoznanie egzemy wymaga oczywiście podjęcia prób odpowiedniej terapii, która polega przede wszystkim na łagodzeniu i minimalizowaniu pojawiających się objawów. Nie jest to jednak takie proste, głównie z uwagi na dużą ilość możliwych przyczyn schorzenia. Jeśli u pacjenta zostanie wykryty alergen wywołujący przykre dolegliwości, wówczas sytuacja jest znacznie prostsza, ponieważ istnieje szansa wyeliminowania szkodzącego skórze czynnika. Leczenie uciążliwych symptomów choroby należy zacząć przede wszystkim od zastosowania odpowiednich kosmetyków. Powinny być to produkty dedykowane skórze wrażliwej. Wszelkie środki hipoalergiczne – płyny, szampony, kremy – nie powodują stanów zapalnych ani podrażnień. Bardzo dobrym rozwiązaniem, także w przypadku małych dzieci, są emulsje i balsamy, które zawierają specjalne składniki o właściwościach natłuszczających, czyli tzw. emolienty. Poza utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, zmniejszają one swędzenie, pieczenie, pękanie i łuszczenie. W wielu przypadkach wykorzystuje się farmakologiczne leki antyhistaminowe czy maści sterydowe z kortyzolem. Można je jednak stosować tylko za zgodą specjalisty. Bardzo ważna jest również modyfikacja nawyków żywieniowych.


Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl

One thought on “Egzema – objawy, przyczyny i leczenie

Dodaj komentarz