Artykuł zaktualizowany 30 kwietnia 2024
Medytacja to praktyka umysłowa, której celem jest skoncentrowanie uwagi, uspokojenie umysłu i osiągnięcie określonego stanu świadomości lub relaksu. Medytacja poprawia pamięć, dodaje energii oraz uodparnia na stres. Każda osoba, która pragnie się zrelaksować, odetchnąć i zdystansować do otaczającej rzeczywistości lub ma problemy ze snem powinna rozpocząć regularną medytację. Jak to robić?
Co to jest medytacja? Celem medytacji jest przede wszystkim relaks, odprężenie, odstresowanie się, a w konsekwencji poczucie szczęścia, spokoju i spełnienia. Aby uzyskać ten stan, trzeba przy użyciu dostępnych technik medytacyjnych nauczyć się obserwować swoje myśli bez oceniania czy zaangażowania w nie.
Medytacja w domu
Podstawowe założenia i techniki medytacji pochodzą głównie z Indii i Chin. W Europie medytowali już starożytni druidzi oraz wczesnochrześcijańscy mnisi. W buddyzmie, taoizmie czy hinduizmie medytacja zajmuje ważne miejsce w praktykach religijnych. Pewne formy medytacji można zaobserwować także w chrześcijaństwie, judaizmie czy islamie, ale współczesne techniki medytacji są niezależne od światopoglądu.
Ćwicząc w domu, wybierz czas i miejsce, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzać. Poproś domowników, aby przez określony czas ci nie przeszkadzali, wycisz telefon. Usiądź na krześle, brzegu łóżka lub podłodze, w czym pomoże ci poduszka do medytacji. Rozluźnij ciało i wyprostuj kręgosłup. Możesz przykryć się kocem, zamknij oczy, aby ułatwić skupienie.
Joga w domu
Na początku medytacja może nie przychodzić łatwo. Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu, jak skupić się na swoich myślach. Na co dzień jesteśmy bombardowani informacjami, przez co umysł przyzwyczajony jest do impulsów dobiegających ze wszystkich stron. W podświadomości mamy jakieś niedokończone obowiązki i codzienny stres. Ale robiąc codziennie medytację, można stopniowo uwalniać się od tego obciążenia.
Wykonuj medytację systematycznie np. poprzez praktykę jogi. Na początku może to być 10-20 minut dziennie, jednak kiedy już przyzwyczaisz się do codziennej medytacji, warto raz w tygodniu lub na dwa tygodnie wykonywać ją dłużej, np. 30 minut albo 60 minut. W osiągnięciu odmiennego stanu świadomości może przydać się muzyka do medytacji. Znajdziesz ją m.in. na wielu profilach z utworami relaksacyjnymi w sieci.
Medytacja na sen
Wieczorna medytacja sprzyja głębokiemu snu. To praktyka polegająca na skupieniu uwagi na relaksujących bodźcach, które pomagają naszemu umysłowi i ciału zminimalizować stres i osiągnąć spokój. Istnieje wiele różnych technik medytacji na sen, które można wypróbować.
Najbardziej popularna jest metoda przeciągnięcia mięśni, która polega na uspokojeniu ciała przez napinanie i następnie rozluźnianie każdego mięśnia po kolei, zaczynając od stóp, a kończąc na twarzy.
Innym sposobem jest metoda skupienia na oddechu. Koncentrujemy się na wdechu i wydechu, nie myśląc o niczym innym, co pozwala na odprężenie. Aby uzyskać długotrwały i spokojny sen, ważne jest, aby praktykować medytację każdego dnia przed snem. Korzystanie z relaksujących dźwięków, takich jak szum fal czy delikatna muzyka może pomóc w odprężeniu i poprawie jakości snu.
Medytacja na stres
Medytacja na sen może być korzystna dla osób cierpiących na stres. Najlepsze wyniki uzyskują osoby, które pamiętają o codziennej medytacji. Praktyka wprowadza ciało w stan głębokiego odpoczynku, a umysł w stan trzeźwości i aktywności. W trakcie spoczynkowej czujności ciało doświadcza fizycznej regeneracji i czerpie wiele długofalowych korzyści.
Należą do nich m.in. zmniejszone tętno, normalizacja ciśnienia krwi, zmniejszona produkcja hormonów stresu, poprawa witalności, efektywniejsze gospodarowanie tlenem w organizmie, zmniejszone ryzyko występowania stanów zapalnych przez mniejszy dopływ kortyzolu i adrenaliny.
Medytacja uzdrawiająca
Praktykowanie medytacji pomaga zredukować skutki stresu, a tym samym wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu odpornościowego, trawienie i układ pokarmowy, układ sercowo-naczyniowy, kontrolowanie masy ciała, wchłanianie się witamin i składników odżywczych, poprawę kondycji włosów i paznokci, przyspieszenie metabolizmu, łagodzenie objawów menopauzy, migreny i bólów napięciowych oraz poprawę życia seksualnego.
Mindfulness
Najbardziej przebadaną i dobrze udokumentowaną praktyką medytacyjną, której skuteczność udowodniono w wielu badaniach naukowych jest medytacja uważności. Jest ona używana jako uzupełnienie terapii w leczeniu zaburzeń depresyjnych czy lękowych. Medytacja uważności może pomóc w poprawie zdolności do skupienia uwagi i koncentracji. Bywa wykorzystywana w terapii bólu i pomaga nie tylko w radzeniu sobie z bólem, ale także w poprawie ogólnego zdrowia fizycznego.
Medytacja wdzięczności
Nasze życie nie składa się wyłącznie z wydarzeń negatywnych, które są przyczyną stresu. To również chwile, kiedy jesteśmy szczęśliwi. Warto to sobie od rana uświadomić, dziękując w myśli osobom, a nawet zbiegom okoliczności, dzięki którym byliśmy szczęśliwi. Medytacja wdzięczności nie pozostawia miejsca na narzekanie czy pretensje. Jest za to sporo miejsca na życzliwość, dobro i miłość.
Dziękujemy za to, co mamy: wygodne łóżko, pełną lodówkę czy osobę, która czeka na nas, gdy wracamy z pracy. Wraz z regularną praktykę medytacji wdzięczności zaczniesz dostrzegać coraz więcej radosnych chwil w życiu. Takie podejście potrafi całkowicie odmienić każdy twój poranek.