joga

Jak zacząć przygodę z jogą w domu?

Artykuł zaktualizowany 9 kwietnia 2024

Joga jako filozofia pochodzi ze starożytnych Indii. To połączenie ćwiczeń fizycznych i umysłowych, których najważniejszym celem jest jedność pomiędzy duszą, umysłem i ciałem.

Ćwiczenie jogi nie tylko pozwala wprowadzić do życia równowagę oraz harmonię, ale ma też pozytywny wpływ na zdrowie i ogólne funkcjonowanie organizmu. Dzięki regularnej praktyce można zwiększyć elastyczność ciała, pozbyć się napięcia i bólu oraz poprawić postawę. Jak zacząć tę przygodę, aby odnosić z niej najwięcej korzyści?

Szacuje się, że joga narodziła się ok. 3000-1800 roku p.n.e., ale jej uprawianie stało się popularne w cywilizacji zachodniej dopiero w XX wieku. Jeśli prawidłowo rozpoczniemy kontakt z joga, pierwsze rezultaty zobaczymy szybko. Joga działa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale także na stan naszego umysłu.

Joga jak zacząć

Jogę praktykuje się przez wykonywanie zbiorów asan (wygodnych pozycji) oraz skupieniu się na pranajamie (technikach oddechowych), które pozwalają wykonywać ćwiczenia fizyczne przekładające się na rozwój fizyczny i psychiczny człowieka. Podczas asan można lepiej poznać własne ciało oraz zlikwidować napięcia mięśniowe i ból fizyczny. Pozycje można dodatkowo połączyć z medytacją.

Wchodząc w każdą z asan, należy skoncentrować się na swoim ciele oraz oddechu. Czas czy liczba wykonanych ćwiczeń nie są najistotniejsze. Ważne jest panowanie nad ciałem i umysłem. Jak zacząć ćwiczyć jogę? Joga w domu może być skuteczna i nie powodować ryzyka kontuzji u osób początkujących, jeśli dobierzemy właściwe ćwiczenia. Należy zacząć od podstawowych asan, które nie wymagają dużej sprawności, ale przynoszą rozluźnienie i ukojenie nerwów.

Joga dla początkujących w domu

Rozpoczynając ćwiczenia w domu, na wstępie znajdź odpowiednie miejsce, aby móc wyciszyć się i wykonać pełne ruchy na macie. Mata powinna być bezpieczna i zapewnić komfort podczas asan. Dodatkowo możesz zadbać o relaksującą muzykę. Włóż odpowiedni strój, który nie krępuje ruchów. Najlepiej sprawdzą się legginsy lub spodenki i luźna koszulka. Przyda się również chusta do jogi oraz hamak do jogi.

Pamiętaj o rozgrzewce zanim przejdziesz do podstawowych ćwiczeń – może to być asana powitanie słońca. Wybierz pozycje, które nie sprawią bólu oraz są możliwe do wykonania na początkowym etapie ćwiczeń, np. pies z głową w dół, pozycja kota lub wielbłąda. Aby uzyskać efekt rozluźnienia i relaksu, zwróć uwagę na oddech.

Jak ćwiczyć jogę

Praktykując jogę w domu, cały czas pamiętaj o oddechu (wdech robimy przy rozciąganiu) i nawet na chwilę nie wstrzymuj powietrza. To może być trudne, gdyż na ogół nie jesteśmy przyzwyczajeni do miarowego, głębokiego oddychania. Najzdrowszy oddech wykonywany jest torem brzusznym, który polega na nabraniu przez nos dużej ilości powietrza, aby uniósł się brzuch. Techniki oddechowe należy ćwiczyć tak, jak asany. Ćwicząc w domu, z pewnością przyda ci się najlepsza joga online.

Joga w domu jest trudniejsza, gdyż sami musimy czuwać nad prawidłowym oddechem, a na zajęciach przypomni nam o tym nauczyciel. Eksperci radzą, aby na pierwsze zajęcia udać się do profesjonalnego instruktora, który pokaże, na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń i skoryguje ewentualne błędy. Dzięki temu nabierzesz prawidłowych nawyków, przez co ćwiczenia w domu będą skuteczniejsze.

Joga dla mężczyzn

Niektóre zestawy ćwiczeń czy systemy jogi mogą być szczególnie polecane mężczyznom i wyjątkowo dobrze działać na ich ciała. Wynika to m.in. z większej ilości tkanki mięśniowej u panów. Dla mężczyzn dedykowana jest broga, specjalnie system jogi, który jest połączeniem tradycyjnych asan z ćwiczeniami siłowymi. Najważniejszym celem jest poczucie równowagi, nauka oddychania, budowanie siły mięśniowej i wzmocnienie kondycji. Jednocześnie dzięki ćwiczeniom następuje poprawa elastyczności ciała.

Dla panów adresowana jest również vinyasa joga, która wyróżnia się  płynnym przechodzeniem z pozycji do pozycji i połączeniem ruchu z oddechem, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Ten rodzaj jogi wzmacnia całe ciało, oczyszcza, relaksuje i odpręża. Natomiast joga ashtanga polega na medytacji w ruchu, co pomaga odprężyć się i zrelaksować. W każdej asanie ćwiczący zostaje na pięć oddechów, przy czym ruch zsynchronizowany jest ze sposobem oddychania.

Znakomite rezultaty odmładzające przenosi joga twarzy dla kobiet. Dzięki regularnym ćwiczeniom w wymiarze 20 minut dziennie rozluźnisz mięśnie szyi, odzyskasz świeże spojrzenie, wygładzisz zmarszczki i bruzdy, ujędrnisz skórę czy uwydatnisz usta.

Joga efekty po miesiącu

Jeżeli będziemy przestrzegać najważniejszych zasad oraz ćwiczyć regularnie, pierwsze korzyści zauważymy już po tygodniu. Nasza sylwetka stanie się bardziej wyprostowana i wyraźnie ujędrniona. Po miesiącu możemy odczuć zdecydowaną poprawę samopoczucia oraz znaczny przypływ energii życiowej. Ćwicząc regularnie, zapomnimy o problemach z zasypianiem. Nasz sen staje się głęboki i relaksujący, dzięki temu rano budzimy się wypoczęci.

Dzięki jodze możemy być mindfulness. To stan najwyższego skupienia, który polega na  świadomym skierowaniu uwagi na to, czego doznaje się tu i teraz. Bez emocji przyjmujemy to, co dzieje się w danym momencie. Człowiek w życiu codziennym często analizuje wydarzenia z przeszłości lub wybiega w przyszłość. Trening uważności uczy czerpać energię z życia, cieszyć się z prostych, nawet najbardziej banalnych rzeczy, jakie przynosi każda chwila.

Dodaj komentarz