Artykuł zaktualizowany 6 września 2023
Statystyki wykazują, że ludzie w Polsce robią dziennie około 5 tysięcy kroków. Niestety jest to za mało, zwłaszcza w przypadku siedzącego trybu życia, pracy biurowej lub zdalnej. Dlaczego tak ważne jest chodzenie? Jaki ma to związek ze zdrowiem?
Liczba kroków a aktywność fizyczna
Liczba kroków wykonywanych w ciągu dnia jest prostym wskaźnikiem aktywności fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wykonanie co najmniej 10 000 kroków dziennie dla utrzymania odpowiedniej kondycji fizycznej. Regularne chodzenie wpływa na wzmocnienie mięśni, poprawę krążenia krwi oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dodatkowo zwiększona aktywność fizyczna może przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego, poprawiając nastrój i redukując stres. Zdaniem niektórych badaczy już 6 tysięcy kroków dziennie przynosi jednak odpowiednie korzyści zdrowotne. Uznaje się również, że dobrym rozwiązaniem jest minimum 150 minut ćwiczeń fizycznych tygodniowo.
Jak monitorować dzienną liczbę kroków?
Na pewno należy zwrócić uwagę na to, ile kroków dziennie robiliśmy dotychczas. Niestety może okazać się, że jest ich zdecydowanie za mało. Ustalenie celu może być doskonałą motywacją do zwiększenia aktywności fizycznej. Wyzwanie osiągnięcia konkretnej liczby kroków może skłonić nas do rezygnacji z wygodnego środka transportu na rzecz pieszych spacerów lub wybrania schodów zamiast windy. Motywacja ta jest szczególnie istotna dla osób, które mają trudności z podjęciem regularnej aktywności fizycznej.
Jak kontrolować swoją aktywność fizyczną? Świetną opcją jest krokomierz w telefonie lub po prostu opaska fitness albo smartwatch. Aplikacje do liczenia kroków w telefonie nie zawsze są jednak wiarygodne, zwłaszcza jeśli smartfon znajduje się w torebce, plecaku lub innym miejscu. Z drugiej strony aplikacje mogą naliczać kroki także wtedy, gdy dana osoba wykonuje ruch wahadłowy, a wcale nie porusza się.
Liczba kroków w ciągu dnia a zdrowie i waga
Brak ruchu prowadzi do osłabienia mięśni, spowolnienia metabolizmu oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serca i innych schorzeń. Regularna aktywność fizyczna, w tym chodzenie, może znacząco przeciwdziałać tym problemom. Samo chodzenie zwykle nie wystarcza jednak jako element odchudzania, ponieważ szczególne znaczenie ma tutaj wdrożenie zasad diety redukcyjnej, a więc zmniejszenie dziennego spożycia kalorii o 500 w stosunku do dziennego zapotrzebowania (CPM). Zgodnie z wyliczeniami samo chodzenie pozwoli na schudnięcie jednego kilograma dopiero po przejściu 112 kilometrów. Właśnie dlatego spacery mogą być tylko dodatkiem do redukcji wagi, a powinny być traktowane bardziej jako element zdrowego stylu życia.