trening funkcjonalny na silowni

Trening funkcjonalny – jak wyposażyć salę?

Artykuł zaktualizowany 10 sierpnia 2022

Wstawanie z łóżka, siadanie na krześle, a nawet wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji – to wszystko obciąża mięśnie i stawy, które z czasem stają się coraz słabsze. Z myślą o tym powstał trening funkcjonalny, który zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jak przygotować salę do tego typu ćwiczeń?

Trening o dużej intensywności

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest trening funkcjonalny. Opiera się on głównie na ruchach wykonywanych na co dzień. Zestaw ćwiczeń należy wykonywać z dużą intensywnością w trybie interwałowym – najczęściej trwającym od 30 do 90 sekund. Celem treningu jest wzmocnienie mięśni, również tych głębokich, a także poprawa kondycji oraz zapobieganie powstawaniu urazów. Uwaga! Ćwiczenia funkcjonalne nie służą rozbudowywaniu tkanki mięśniowej.

Jak wyposażyć salę?

Trening funkcjonalny jest intensywną formą ruchu i wymaga odpowiednich sprzętów. Niezbędne jest zatem profesjonalne wyposażenie siłowni, a przede wszystkim wygospodarowanie sali, w której treningi mogą odbywać się bez zakłóceń dla osób ćwiczących na maszynach.

Co będzie niezbędne do tego typu treningu? Warto postawić na zestaw poniższych akcesoriów:

  • Taśmy oporowe i expandery – idealne do wsparcia treningu oporowego. Nie zajmują wiele miejsca, dlatego z powodzeniem można je trzymać również w domu.
  • Piłka lekarska – obciążenie doskonale wpływa na trening mięśni głębokich, które są równie ważne, jak te używane na co dzień.
  • Balance step – specjalna półkula pneumatyczna, na której ćwiczenia znakomicie poprawiają koordynację ruchową i zmysł równowagi.
  • Piłka gimnastyczna – stanowi niezbędne i profesjonalne wyposażenie siłowni. Wzmacnia mięśnie głębokie i kształtuje zmysł równowagi.
  • Sztangi, hantle i kettlebell – zestaw ciężarków to obowiązkowe elementy każdego miejsca ćwiczeń.

wyposazenie silowni

Jakich efektów można się spodziewać?

Systematycznie wykonywany trening funkcjonalny przyniesie szereg korzyści dla zdrowia. Jednym z rezultatów jest poprawa kondycji ruchowej. Dzięki ćwiczeniom obydwie części ciała będą pracować harmonijnie. Kolejną zaletą jest wzmocnienie mięśni głębokich. To one przylegają do kręgosłupa i są odpowiedzialne za właściwą postawę. Lepsza prezencja i poprawa stylu chodu to rezultaty wzmocnionych partii.

Trening funkcjonalny polega na powtarzaniu codziennych ruchów. Intensywny wysiłek pozytywnie wpływa na ich precyzję – a to wszystko dlatego, że trenują się nie tylko mięśnie, ale i mózg. Od teraz wszystkie czynności będą wykonywane zgrabniej i z należytą gracją.

Profesjonalne wyposażenie siłowni – czy warto inwestować?

Wiele osób jest zdania, że to maszyny są najważniejsze w klubie fitness. Siłownia, która stawia na różnorodność, nie powinna się ograniczać wyłącznie do drogich sprzętów. Profesjonalne wyposażenie siłowni powinno obejmować także i akcesoria oraz dodatki takie jak stojaki, pomagające utrzymać przestrzeń w porządku.

Zdaniem specjalistów o wiele korzystniej jest zainwestować w dobrej jakości wyposażenie, niż co kilka miesięcy wymieniać wątpliwej klasy akcesoria, które zdążyły wyeksploatować się zbyt szybko.

Dodaj komentarz