Artykuł zaktualizowany 10 sierpnia 2022
Wstawanie z łóżka, siadanie na krześle, a nawet wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji – to wszystko obciąża mięśnie i stawy, które z czasem stają się coraz słabsze. Z myślą o tym powstał trening funkcjonalny, który zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jak przygotować salę do tego typu ćwiczeń?
Trening o dużej intensywności
Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest trening funkcjonalny. Opiera się on głównie na ruchach wykonywanych na co dzień. Zestaw ćwiczeń należy wykonywać z dużą intensywnością w trybie interwałowym – najczęściej trwającym od 30 do 90 sekund. Celem treningu jest wzmocnienie mięśni, również tych głębokich, a także poprawa kondycji oraz zapobieganie powstawaniu urazów. Uwaga! Ćwiczenia funkcjonalne nie służą rozbudowywaniu tkanki mięśniowej.
Jak wyposażyć salę?
Trening funkcjonalny jest intensywną formą ruchu i wymaga odpowiednich sprzętów. Niezbędne jest zatem profesjonalne wyposażenie siłowni, a przede wszystkim wygospodarowanie sali, w której treningi mogą odbywać się bez zakłóceń dla osób ćwiczących na maszynach.
Co będzie niezbędne do tego typu treningu? Warto postawić na zestaw poniższych akcesoriów:
- Taśmy oporowe i expandery – idealne do wsparcia treningu oporowego. Nie zajmują wiele miejsca, dlatego z powodzeniem można je trzymać również w domu.
- Piłka lekarska – obciążenie doskonale wpływa na trening mięśni głębokich, które są równie ważne, jak te używane na co dzień.
- Balance step – specjalna półkula pneumatyczna, na której ćwiczenia znakomicie poprawiają koordynację ruchową i zmysł równowagi.
- Piłka gimnastyczna – stanowi niezbędne i profesjonalne wyposażenie siłowni. Wzmacnia mięśnie głębokie i kształtuje zmysł równowagi.
- Sztangi, hantle i kettlebell – zestaw ciężarków to obowiązkowe elementy każdego miejsca ćwiczeń.
Jakich efektów można się spodziewać?
Systematycznie wykonywany trening funkcjonalny przyniesie szereg korzyści dla zdrowia. Jednym z rezultatów jest poprawa kondycji ruchowej. Dzięki ćwiczeniom obydwie części ciała będą pracować harmonijnie. Kolejną zaletą jest wzmocnienie mięśni głębokich. To one przylegają do kręgosłupa i są odpowiedzialne za właściwą postawę. Lepsza prezencja i poprawa stylu chodu to rezultaty wzmocnionych partii.
Trening funkcjonalny polega na powtarzaniu codziennych ruchów. Intensywny wysiłek pozytywnie wpływa na ich precyzję – a to wszystko dlatego, że trenują się nie tylko mięśnie, ale i mózg. Od teraz wszystkie czynności będą wykonywane zgrabniej i z należytą gracją.
Profesjonalne wyposażenie siłowni – czy warto inwestować?
Wiele osób jest zdania, że to maszyny są najważniejsze w klubie fitness. Siłownia, która stawia na różnorodność, nie powinna się ograniczać wyłącznie do drogich sprzętów. Profesjonalne wyposażenie siłowni powinno obejmować także i akcesoria oraz dodatki takie jak stojaki, pomagające utrzymać przestrzeń w porządku.
Zdaniem specjalistów o wiele korzystniej jest zainwestować w dobrej jakości wyposażenie, niż co kilka miesięcy wymieniać wątpliwej klasy akcesoria, które zdążyły wyeksploatować się zbyt szybko.