bagaznik rowerowy

Bagażnik rowerowy na klapę, dach czy hak? Jaki wybrać?

Artykuł zaktualizowany 30 maja 2022


Wraz z nadejściem ciepłych i słonecznych dni wiele osób chętnie wybiera się na wycieczki rowerowe z całą rodziną. Nie zawsze chcemy jeździć po okolicy, często decydujemy się na podróż po nieznanych nam terenach. W takim przypadku najlepiej przewozić rowery samochodem.
Aby to zrobić potrzebujemy bagażnika rowerowego. Obecnie mamy naprawdę szeroki wybór bagażników. Wśród nich znajdziemy bagażniki na klapę, dachowe oraz wykorzystujące hak samochodowy. Który z nich warto wybrać? Przekonajmy się.


Zanim podejmiemy decyzję o wyborze bagażnika rowerowego warto zadać sobie kilka pytań, które pomogą nam w wyborze najlepszego rozwiązania. Zastanówmy się ile rowerów zamierzamy przewozić oraz czy podróżować będziemy na krótkie czy raczej odległe dystanse. Warto określić swoje priorytety – czy zależy nam na niskiej cenie, łatwym montażu bagażnika czy też wysokiej stabilności rowerów w trakcie ich przewożenia. Każdy z rodzajów bagażników, choć wszystkie dopuszczone są do użytku w ruchu samochodowym cechuje się bowiem innymi parametrami i funkcjonalnością. Poznajmy je bliżej.

Bagażnik rowerowy na dach – co warto o nim wiedzieć?

Jednym ze zdecydowanie najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych rozwiązań są bagażniki rowerowe montowane na dachu pojazdu. Nie ma w tym nic dziwnego. Bagażnik rowerowy na dach to prosta, łatwa w montażu konstrukcja, której atutem jest również najniższa cena. Niewątpliwą zaletą bagażników rowerowych jest również fakt, że nie musimy ich ściągać, co doceniane jest szczególnie przez osoby przewożące rowery często. Minusem bagażnika rowerowego na dach jest z pewnością fakt, że montaż rowerów na szynach bagażnika wymaga siły i precyzji. Minusem jest również duży opór powietrza jakie wytwarzają rowery umieszczone na dachu.

Bagażnik rowerowy na hak – zalety i wady

Drugim rozwiązaniem, które możemy wybrać jest bagażnik rowerowy na hak samochodowy. Jest on nieco bardziej kosztowny jednak ma wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy stabilność rowerów podczas jazdy, która jest bardzo wysoka. Zaletą tego typu bagażników jest również łatwy montaż, zarówno bagażnika, jak i rowerów. Co więcej, niektóre z modeli pozwalają na przewożenie nawet 5 rowerów. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że taki sposób przewożenia rowerów generuje mniejszy opór powietrza.

Alternatywa – bagażnik na klapę

Nie da się ukryć, że nie każde auto wyposażone jest w hak a koszt jego zakupu i montażu bywa wysoki. Jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych wydatków ani montować bagażnika na dachu możemy zdecydować się na rozwiązanie pośrednie, czyli bagażnik montowany na klapie samochodu.
Bagażnik na klapę samochodu ma zbliżoną cenę do bagażników na hak. Jest stosunkowo łatwy w montażu, choć nie w każdym modelu pojazdu sprawdzi się doskonale. Musimy bowiem mieć świadomość, że rowery nie mogą zasłaniać świateł czy tablicy rejestracyjnej. Minusem tego rozwiązania jest również niska stabilność rowerów. Dlatego też rozwiązanie to zalecane jest szczególnie osobom, które przewożą rowery na niedalekie dystanse.

Jak widzisz, każdy bagażnik rowerowy ma swoje mocne oraz słabsze strony. Na szczęście, szeroki wybór tego rodzaju sprzętów sprawia, że każdy z nas może znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *