siłownia

10 zasad, których należy przestrzegać w siłowni

Artykuł zaktualizowany 28 lutego 2020


Podjęcie decyzji o tym, że będziemy regularnie ćwiczyć w siłowni to już połowa sukcesu. Kiedy kupimy swój pierwszy karnet i  zmobilizujemy się, żeby zacząć trening, reszta powinna pójść „gładko”.


Należy jednak pamiętać, że przekraczając próg siłowni, wkraczamy w świat pewnych zasad – tych oficjalnych, ale również niepisanych. Z pewnością warto je poznać, zanim rozpoczniemy swoją  przygodę z aktywnością w profesjonalnej placówce.

Jeśli nie chcemy popełnić  w klubie  ‘faux pas’, powinniśmy wiedzieć co nam wolno, a czego lepiej nie robić na siłowni.

Poniżej lista ważnych zasad, które warto poznać:

1. Telefon komórkowy zostawiamy w szatni

większość ćwiczeń wymaga koncentracji i skupienia, dlatego lepiej nie rozpraszać siebie i innych rozmowami telefonicznymi podczas treningu. Niektórzy ćwicząc relaksują się po stresującym dniu pracy – im też może przeszkadzać dźwięk przychodzących połączeń lub smsów.

2. Nie gadamy zbyt wiele

Oczywiście fajnie jest poznawać nowych ludzi i chwilę pogawędzić – we wszystkim ważny jest jednak umiar. Niektóre osoby nie lubią rozmawiać podczas ćwiczeń. Wolą odciąć się od otoczenia i trenować z muzyką w słuchawkach. Pozwólmy im na to i nie szukajmy kontaktu na siłę.

3. Dbamy o porządek

Jeśli korzystamy ze sprzętu, postarajmy się odnieść go na miejsce po wykonanych ćwiczeniach. Używając sztangi – zdejmijmy po sobie obciążenie. Osoba ćwicząca po nas, może nie mieć na to czasu i siły.

4. Dzielimy się sprzętem

Jeśli robimy po kilka serii danego ćwiczenia, w przerwach dzielmy się sprzętem i pozwólmy innym ćwiczyć.

5. Nie rzucamy ciężarami

Jeśli nie mamy siły na odłożenie ciężaru to znak, że powinniśmy ćwiczyć z mniejszym obciążeniem. W przeciwnym razie możemy zrobić dziurę w podłodze…

6. Dbamy o odpowiedni ubiór

Ważniejsza od estetyki jest wygoda. Siłownia to nie wybieg dla modelek i modeli. W kwestii wyglądu, dbajmy jedynie o to, żeby nikt nie musiał oglądać zbyt wiele – np. prześwitujących pośladków, wystającego brzucha czy piersi.

7. Nie śmiecimy

Jeśli pijemy wodę podczas treningu, pustą butelkę wyrzucamy do kosza, nawet jeśli znajduje się kawałek dalej. Nikt nie chce potykać się o śmieci!

8. Dbamy o higienę

Wiadomo, że ćwicząc pocimy się. Warto więc po każdym treningu wziąć prysznic, użyć antyperspirantu i wyprać ubranie. Nie zakładajmy przepoconych ubrań na kolejny trening. Czasami inni czują bardziej nasz „zapach” niż my sami.

9. Nie zapominamy o ręczniku

Po korzystaniu ze sprzętu przetrzyjmy go ręcznikiem i płynem do dezynfekcji, który jest dostępny w większości siłowni. Nikt nie chce dotykać przepoconych maszyn

10. Zachowujemy się cicho

Nie tylko telefon i ciągłe gadanie mogą przeszkadzać sąsiadom. Wiadomo, że np. przy dźwiganiu dużych ciężarów oddychamy głośniej, a nawet krzyczymy. Kiedy jednak przy lekkich ćwiczeniach wrzeszczymy jakby działa się nam straszna krzywda, to  już lekka przesada.  Panujmy nad ekspresją!

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki nie zniechęcą nikogo do ćwiczeń, ale ułatwią aklimatyzację. Pamiętajmy, że wzajemny szacunek to podstawa w każdej wspólnej przestrzeni!


Artykuł powstał we współpracy z MyFitnessPlace.pl.

Dodaj komentarz