jak zacząć biegać

Jak efektywnie ćwiczyć na siłowni?

Artykuł zaktualizowany 17 sierpnia 2023


Osoby aktywne, dbające o swoje zdrowie, nie powinny zapominać o odpoczynku po treningu. Rozciąganie się, a także uzupełnienie brakujących mikroelementów, jest istotnym elementem, niezbędnym do osiągnięcia sukcesu.


Jak efektywnie ćwiczyć?

Jeżeli pomimo stosowania zróżnicowanych typów ćwiczeń, a także regularnego odwiedzania siłowni, nie widać efektów pracy, możliwe że gdzieś popełniany jest błąd. Organizm łatwo przyzwyczaja się do wykonywanych ćwiczeń. Przez co stają się one mniej efektywne, a także szybciej można się nimi znudzić. Ilość kalorii jakie spala się podczas powtarzanych w kółko ćwiczeń, z czasem maleje.

Ponadto obciążanie tych samych stawów oraz mięśni może doprowadzić do kontuzji. Łatwym rozwiązaniem takiej sytuacji jest wprowadzanie do planu treningowego zmian. Wiele siłowni posiada w swej ofercie zorganizowane zajęcia fitness. Oferta jest bardzo różnorodna, w trakcie jednego bloku zajęć ćwiczone są różne rodzaje grup mięśni. Warto odnaleźć dla siebie kilka przydatnych zajęć, i naprzemiennie stosować ćwiczenia z rodzaju cardio z obciążeniami oraz rozciągającymi, wysmuklającymi dodatkowo sylwetkę.

Warto poszukać także różnych form aktywności, nie tylko udają się na siłownię. Niezwykle korzystne jest bieganie na świeżym powietrzu, wytyczanie sobie nowych tras, oraz dystansów. Na przemian z ćwiczeniami na siłowni można pływać na basenie. Jazda na rowerze czy intensywny marsz mają dobroczynny wpływ na serce oraz układ krążenia. Jeśli jednak chcemy szybko chudnąć, nie wolno zapominać o masie mięśniowej.

Jej obecność wpływa na spalanie ilość kalorii w trakcie efektywnego treningu. Ćwicząc aktywnie oraz regularnie, nie powinno się mieć więc tylko jednego celu. Schudnięcie jest praktycznie niemożliwe bez dbania o przyrost tkanki mięśniowej. Warto pamiętać także o ciągłym zwiększaniu obciążenia, z którym  się ćwiczy. Po pierwsze to wytyczanie sobie kolejnych celów, a także walka z rutyną w trakcie ćwiczeń.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak trenować mięśnie brzucha?


Ćwiczenia i dieta

Co najważniejsze,  ćwiczenia nawet najbardziej regularne, nie upoważniają do późniejszego objadania się, W parze z regularnymi ćwiczeniami idzie także zbilansowana dieta. Przed przystąpieniem do planu treningowego warto jest zasięgnąć rady u trenera personalnego lub dietetyka, odnośnie właściwego sposobu żywienia. Do osiągnięcia wymarzonego celu nie należy po zakończonym efektywnym i intensywnym treningu od razu przejść na mniej aktywny tryb życia. Obolałe mięśnie to nie powód do rezygnacji z ćwiczeń. Warto wtedy zastosować maść na ból mięśni i ruszyć kolejnego dnia do dalszej pracy.

Liczne wymówki są zabójcze dla planu treningowego. Oczywiście nie należy też podchodzić do kwestii odchudzania się w sposób nieracjonalny, czy wręcz katorżniczy. Trzeba nauczyć się korzystania z przyjemności, jakie daje spożywanie posiłków, ale w sposób umiarkowany. A także nagradzać siebie za osiągnięcie kolejnego pułapu w drodze do wspaniałej sylwetki.


Gdzie szukać wsparcia?

Najefektywniejsze jest trenowanie w grupie. Dlatego osoby chodzące na siłownię bardzo często stanowią specyficzną społeczność. Wspierają się nawzajem radami oraz motywują do działania. Liczne wydarzenia dodatkowe ułatwiają integrację, a także zapewniają że nie jesteśmy sami w postanowieniach. Informacje o tym jak efektywnie ćwiczyć można znaleźć bardzo wiele w intrenecie. Na portalu natreningu.net osoby żyjące aktywnie odnajdą wiele porad odnośnie ćwiczeń, a także stylu życia.


 

Dodaj komentarz