Spis treści
Artykuł zaktualizowany 29 maja 2023
Połączenie przyjemnego z pożytecznym jeszcze nigdy nie przybrało takiego wymiaru. Trening w tężni solankowej to prawdziwa uczta dla ciała oraz zmysłów. Aktywność fizyczna w strefie relaksacyjnej? To doskonały pomysł dla wszystkich, którzy chcą zrzucić siebie całotygodniowy stres, zadbać o sylwetkę i rozpocząć kolejny dzień z maksymalnym poziomem energii.
Czym jest tężnia solankowa?
Kilkadziesiąt lat temu tężniami określano drewniane budynki pokryte gałązkami tarniny, której głównym celem było zagęszczanie solanki w trakcie procesu produkcji soli konsumpcyjnej. Dość szybko zauważono, że odparowujące powietrze nasycone jest solankowym aerozolem, tworząc coś w rodzaju inhalacji. Fakt ten zaczęto wykorzystywać w celach leczniczych, co zyskało szerokie grono zwolenników. Dziś tężnie powstają w wielu miastach, pozwalając odwiedzającym na kojący seans z udziałem powietrza bogatego w cenne mikroelementy.
W czym tkwi sekret solankowych kuracji?
Powietrze w tężni zawiera mnóstwo wartościowych dla zdrowia biopierwiastków. Wystarczy wymienić chociażby wapń, magnez, żelazo, brom czy sód, które bardzo dobrze wchłaniają się przez skórę. Przebywanie w tężni to zatem doskonała regeneracja o leczniczych właściwościach.
Trening w tężni? Tak!
Rewolucyjna myśl doczekała się realizacji – trening w tężni to unikalna oferta klubu treningowego FitPark, który zalicza się do kompleksu Parku Wodnego w Krakowie. Na uczestników czeka przestrzenna sala treningowa przystosowana do zajęć grupowych, takich jak pilates czy joga. W pomieszczeniu panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat, który pozwoli maksymalnie skupić się na technice wykonywanych ćwiczeń.
Czynniki, które sprzyjają treningowi, to między innymi kojąca muzyka, nastrojowe oświetlenie, a także odgłosy kropel solanki, które leniwie spływają po gałązkach. Czy można chcieć czegoś więcej? Chwilo trwaj!
Zalety drogocennych inhalacji
Rosnąca popularność kuracji solankowych świadczy o ich walorach zdrowotnych. Nie da się zaprzeczyć – godzinny trening w tężni dostarcza dawki jodu, która jest porównywalna do trzydniowego plażowania. Jod, jak powszechnie wiadomo, wspiera prawidłową pracę tarczycy i rozrzedza śluz nagromadzony w górnych drogach oddechowych. Warto też nadmienić, że wapń będący jednym ze składników inhalacji wykazuje działanie antyalergiczne.
Seanse treningowe są zalecane osobom z nadciśnieniem tętniczym, alergikom, również w przypadku niedoczynności tarczycy, zapalenia zatok, a także dla nerwusów. Korzystanie z kuracji jest szczególnie zalecane mieszkańcom dużych miast, narażonych na wysoki poziom smogu. Krakowianie mogą teraz zaznać zdrowotnego oczyszczenia w uzdrowiskowej formie.
Przeciwwskazania
Trening w tężni jest fantastycznym doświadczeniem, jednak aby czerpać z niego maksimum radości i korzyści, należy poznać przeciwwskazania. Z inhalacji solankowej nie mogą korzystać osoby po świeżo przebytym zawale serca, z niewydolnością naczyń wieńcowych, w chorobach nowotworowych oraz przy nadczynności tarczycy. Z treningu powinny rezygnować też osoby w stadium chorób, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała.