Jak wybrać kijki do nordic walking

Dlaczego warto wyposażyć się w kijki trekkingowe?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Internetowe memy i sytuacje z życia, które udało nam się zaobserwować na własne oczy pokazują, że wiele osób nie ma pojęcia o prawidłowym stroju i przygotowaniu na wyprawę w góry. W klapkach, w kozaczkach, czy obcasach, w stroju kompletnie niedostosowanym pogody, która w górach zmienia się jak w kalejdoskopie.

Strój i buty to jedno, ale nie każdy też wie, że w góry warto też zabrać kijki trekkingowe – zwłaszcza, jeśli cel podróży jest typowo wędrówkowy. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, a w górach łatwo nabawić się kontuzji.


Czy kije trekkingowe są niezbędne?

Swego czasu kijki trekkingowe w górach zanikły, a turyści postanowili w górskie wyprawę wybierać się bez nich – tym samym znacznie utrudniając sobie wycieczkę, a przy tym obciążając mięśnie. Można spotkać się z opiniami, że kijki to swego rodzaju moda, a niejednokrotnie na szlaku można było spotkać się z pytaniami innych osób o to „po co?”. Tak jak i wysokie buty trekkingowe, kurtka nieprzemakalna, czy plecak ze stelażem, tak swoje zastosowanie w górach mają kijki trekkingowe.


Co to jest trekking?

Może warto wyjść od znaczenia słowa trekking. To nic innego jak forma sportu, który uprawiany jest w niejednokrotnie trudnych warunkach wynikających z klimatu i terenu. Wysokogórskie wspinaczki, które wiążą się niejednokrotnie z pokonywaniem długich, pieszych odcinków po nierównych zboczach jak najbardziej należą do formy trekkingu. Trzeba pamiętać, że praktycznie zawsze trekking wiążę się z dodatkowym obciążaniem, którym jest plecak turystyczny z pożywieniem, ubraniami i śpiworem oraz namiotem. W tym wypadku niezbędne jest pomaganie sobie kijkami trekkingowymi, które ułatwiają wspinaczkę, a także stabilizują postawę, dzięki czemu takie wielokilometrowe, piesze wycieczki są łatwiejsze do przejścia.


Ten artykuł może Ciebie zainteresować – Taternictwo jaskiniowe


Trekking, zwłaszcza ten górski, to świetna okazja do napawania się pięknem przyrody, docierania do normalnie niedostępnych miejsc, ale także sport ten angażuje 90% mięśni ciała, poprawia kondycję, usprawnia prace serca, ćwiczy siłę i wytrzymałość, usprawnia układ oddechowy. W takim sporcie nie trudno o kontuzję, a by zminimalizować ich ryzyko warto zaopatrzyć się w kijki trekkingowe, które stabilizują postawę, odciążają stawy kończyn, kształtują koordynację i właściwą postawę ciała i po prostu dają punkty podparcia, a Tym samym na trasie zwiększają bezpieczeństwo.

W górach stwierdzenie, że używanie kijków trekkingowych jest niepotrzebne, jest kompletnie niezasadne, a nawet nieprawdziwe – zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o wspinaczkach i długich spacerach. Wtedy też używanie tego rodzaju podparcia jest wręcz niezbędne.


 

Dodaj komentarz