citroen

Numer VIN pojazdu – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Artykuł zaktualizowany 3 lipca 2023

Kupując używany samochód, trzeba zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Jedną z nich jest sprawdzenie VIN, czyli numeru identyfikacyjnego pojazdu, który może nam sporo powiedzieć o danym aucie. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

VIN (Vehicle Identification Number) – co to jest?

Numer VIN (znany również jako numer nadwozia) to numer identyfikacyjny pojazdu, składający się z 17 znaków. Każdy poruszający się po drodze pojazd musi posiadać swój własny numer VIN. Jest on nadawany przez producenta tylko raz i nie zmienia się nawet w przypadku zmiany właściciela auta. Sprawdzenie numeru VIN jest bardzo ważne przede wszystkim przed zakupem używanego samochodu. Dzięki temu będziemy mogli zapoznać się z dokładną historią pojazdu (przeprowadzane naprawy, kontrole stanu technicznego i zawierane umowy ubezpieczeniowe). Będziemy również w stanie sprawdzić, czy pojazd nie został skradziony, nie uczestniczył w żadnym wypadku lub kolizji oraz czy jego licznik wskazuje rzeczywisty stan przebiegu kilometrów.

Numer VIN – z jakich sekcji się składa?

Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków, które podzielone są na sekcje. Numer identyfikacyjny pojazdu dzieli się na trzy części:

 • WMI – to trzy pierwsze znaki w numerze VIN. Oznaczają one markę i kraj producenta pojazdu.
 • VDS – czyli sześć kolejnych znaków, za pomocą których producenci oznaczają dane techniczne oraz ogólną charakterystykę pojazdu (a więc takie elementy jak zastosowana jednostka napędowa czy też obecność poduszek powietrznych).
 • VIS – to osiem pozostałych znaków stanowiących numer identyfikacyjny samochodu. Można z nich odczytać między innymi rok produkcji oraz numer seryjny pojazdu.

Numer VIN – gdzie się znajduje?

VIN to numer, dzięki któremu możemy zapoznać się z ważnymi informacjami na temat danego pojazdu. Wiele osób zastanawia się, gdzie szukać numeru indentyfikacyjnego samochodu. Numer VIN – gdzie jest umieszczony (sprawdź na NajtaniejuAgenta)? Możemy go znaleźć w następujących miejscach:

 • Dowód rejestracyjny – numer VIN powinien być uwzględniony przede wszystkim w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Można znaleźć go w rubryce oznaczonej literą „E”.
 • Tabliczka znamionowa, którą znajdziemy na podszybiu samochodu po stronie kierowcy;
 • Okolice prawego przedniego fotela;
 • Słupek boczny po stronie kierowcy;
 • Komora silnika;
 • Prawa strona ramy nośnej przy prawym przednim kole;
 • Prawe nadkole.

Jak sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN?

Dzięki numerowi identyfikacyjnemu możemy sporo dowiedzieć się na temat pojazdu, który chcemy kupić. Jeśli znamy już numer VIN, warto skorzystać z bezpłatnej bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową historiapojazdu.gov.pl. Konieczne będzie wprowadzenie danych z dowodu rejestracyjnego – podanie numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji pojazdu.

Jakie informacje znajdują się w numerze VIN?

Korzystając z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów, można zapoznać się z wieloma ważnymi informacjami na temat samochodu. Po wpisaniu numeru VIN i innych potrzebnych danych znajdziemy takie informacje jak między innymi:

 • Historia pojazdu (zmiany właściciela, przeglądy techniczne);
 • Ważność badania technicznego i polisy OC;
 • Dane techniczne – takie jak np. waga pojazdu, moc i pojemność silnika, rodzaj paliwa;
 • Terminy wykonanych badań technicznych;
 • Stany licznika z badań technicznych (od 2014 roku);
 • Informacje na temat tego, czy samochód nie jest wyrejestrowany, kradziony, powypadkowy oraz czy nie był używany jako taksówka;
 • Liczba właścicieli samochodu od momentu zarejestrowania w Polsce.

Zakup używanego samochodu – dlaczego warto sprawdzić numer VIN?

Zakup używanego auta to bardzo ważna decyzja, która wymaga sprawdzenia wielu istotnych kwestii. Jedną z nich jest numer VIN pojazdu, dzięki któremu możemy zapoznać się z wieloma informacjami na temat historii wybranego samochodu. Sprawdzając auto po VIN, dowiemy się między innymi, czy pojazd nie został skradziony oraz czy nie miał „przekręconego licznika”. Numer identyfikacyjny pozwoli nam również dowiedzieć się, czy samochód nie uczestniczył w żadnym wypadku ani kolizji. Dzięki VIN zapoznamy się także z danymi technicznymi pojazdu oraz terminami wykonanych badań technicznych. Numer VIN umożliwi nam więc podjęcie bardziej świadomej decyzji dotyczącej zakupu samochodu.

O czym jeszcze pamiętać przy zakupie używanego samochodu?

Numer VIN to nie jedyna kwestia, której należy się przyjrzeć podczas zakupu używanego pojazdu. Decydując się na samochód z drugiej ręki, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Warto również pamiętać o zakupie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej – https://najtaniejuagenta.pl/oc-bez-prawa-jazdy/.

Podsumowując, numer identyfikacyjny pojazdu może być dla nas nieocenioną pomocą przy zakupie używanego samochodu. Dzięki VIN możemy zapoznać się z wieloma ważnymi informacjami na temat pojazdu, który chcemy kupić. Sprawdzenie tych danych pozwoli nam podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą zakupu swojego wymarzonego wozu.

Dodaj komentarz