jak złagodzić bóle stawów

Bóle mięśni i stawów – jakie są główne przyczyny?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Przewlekłe bóle mięśni i stawów mogą stanowić ważny objaw wielu chorób. Nie zawsze wynikają jedynie z przetrenowania czy przeciążenia. Mogą być wynikiem grypy lub innego groźnego wirusa, schorzeń układu nerwowego, czy niedoczynności tarczycy. Sprawdź główne przyczyny bólów mięśni i stawów.

Ból mięśniowy dotyczy jednego mięśnia lub grupy mięśniowej i jest wynikiem toczącego się w ich obrębie zapalenia. Obrzęki, zaczerwienienie oraz problem z ruchomością stawu jednoznacznie wskazują na stan zapalny. W przypadku silnego bólu wykorzystaj domowe sposoby, a ostateczności środki przeciwbólowe, np. ketoprofen bez recepty, ibuprofen lub paracetamol, aby doraźnie walczyć z bólem. Może on wynikać z wielu chorób.


Grypa oraz inne infekcje wirusowe

Bóle mięśniowo-stawowe mogą sygnalizować m.in. choroby wirusowe, najczęściej grypę. Wtedy są dokuczliwe i bardzo silne, z kolei mięśnie zdecydowanie osłabione. Czujemy się bezsilni, zmęczeni, obolali i ospali, co przeszkadza nam w wykonywaniu nie tylko ważnych obowiązków, ale także niemal banalnych czynności.

W przypadku przeziębienia bóle mięśniowo-stawowe nie są tak silne jak przy grypie. Można z powodzeniem wykonywać codzienne czynności i bóle ustępują po kilku dniach. W przypadku ospy wietrznej bóle mięśni i stawów, mała gorączka oraz złe samopoczucie mogą zapowiadać wysypkę. Objawy grypopodobne przypominają też objawy różyczki – to m.in. bóle mięśni, bóle głowy, ogólne złe samopoczucie, kaszel, katar czy zapalenie spojówek.


Zespół niespokojnych nóg

Nagląca potrzeba poruszania nogami zwykle wynika z niepokoju. Dolegliwości te dokuczają przede wszystkim w nocy, a także wieczorem. W przypadku takich dolegliwości pomocny jest ruch, np. spacer czy regularna gimnastyka. Innym objawem zespołu niespokojnych nóg są bóle mięśni i stawów, które po czasie mogą stać się bardzo dokuczliwe.


Choroby reumatyczne

Bóle mięśni i stawów są też jednym z objawów chorób reumatycznych. Warto znać charakterystyczne objawy zwyrodnień reumatycznych, np. osłabienie mięśni, bóle stawów, zmiany skórne, osłabienie odporności, zmęczenie czy nawet wyczerpanie, bezsenność, zaparcia i biegunki. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów występują objawy podobne jak podczas grypy, np. osłabienie, bóle mięśni i stawów, stan podgorączkowy, brak apetytu, sztywność poranna stawów, ograniczenie ruchomości, a nawet deformacja stawów.


Zespół przewlekłego zmęczenia

Jedną z najczęściej występujących współcześnie chorób jest także zespół przewlekłego zmęczenia. Objawia się bólami mięśniowymi, przejmującym uczuciem ogólnego zmęczenia, osłabieniem mięśni, zasłabnięciami, zawrotami głowy. Jeśli objawy te występują co najmniej pół roku, mówimy o zespole przewlekłego zmęczenia.


Borelioza

Borelioza to niezwykle groźna i tajemnicza choroba, z którą trudno skutecznie walczyć. Zwykle objawia się m.in. gorączką, rumieniem wędrującym, ogólnie złym samopoczuciem, bólami głowy oraz mięśni. Zwykle pojawiają się one po kilku dniach lub tygodniach od ukąszenia przez kleszcza. Później zaś mogą też wystąpić bóle mięśniowe oraz zapalenie stawu, problemy z układem nerwowym i zmiany skórne.


 

4 thoughts on “Bóle mięśni i stawów – jakie są główne przyczyny?

  1. Mam siedzącą pracę (dodatkowo, zdalną) i w przypadku nadgodzin, zwłaszcza zimą i jesienią nie mam zbyt wiele czasu na sport 🙂 więc analizę swoich dolegliwości zaczęłam od stylu życia.

  2. Borelioza jest jedną z przyczyn wielu chorób. Bardzo dużo osób nawet nie jest świadomych że ją ma i dopiero po wyleczeniu jej znikają problemy, o których nawet nie mieliśmy pojęcia że są spowodowane boreliozą. Pozdrawiam i zapraszam do siebie :).

Dodaj komentarz