surfing

Surfing – o czym należy pamiętać?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2022


Surfing to wymagający sport. Opanowanie deski szusującej po grzbiecie fali daje jednak niesamowitą satysfakcję. O czym musisz pamiętać, kiedy chcesz się nauczyć lub doskonalić sztukę surfowania?


Podstawy surfingu – co musisz wiedzieć?

Za ojczyznę surfingu uznaje się Hawaje, skąd w XX wieku moda na zdobywanie fal przeniosła się na cały świat. Ta pozornie nieskomplikowana dyscyplina to tak naprawdę sport wymagający koncentracji i sprawności fizycznej. Jedyny sprzęt potrzebny do uprawiania surfingu to deska shortboard (do 1,5 metra długości) lub longboard, na której pływa się po falach. Na falę wpływa się, leżąc na desce, a ręce odgrywają rolę wioseł. Na szczycie fali surfer staje i płynie w jej poprzek. Ze względu na charakter sportu najlepsze spoty surfingowe leżą nad morzami i oceanami.

W Polsce doskonałym miejscem do nauki tego sportu jest bez wątpienia Półwysep Helski, który opływają spokojniejsze wody Zatoki Puckiej i bardziej wymagające wody Morza Bałtyckiego. W jednej z najpopularniejszych miejscowości na Helu, czyli w Chałupach, działa szkoła surfowania surfpeople.pl. Oferuje kursy na różnym poziomie zaawansowania i sprzęt dostosowany do umiejętności.

Jak surfować bezpiecznie i z poszanowaniem innych?

Kiedy uprawiasz sporty wodne albo dopiero się uczysz, pamiętaj, żeby przede wszystkim trzymać dystans od innych. Surfowanie w tłumie nie tylko odbiera beztroską radość ze zdobywania kolejnych fal, lecz także stwarza zagrożenie dla Ciebie i innych miłośników surfingu.

Pamiętaj o najważniejszych zasadach. Przede wszystkim miej na uwadze, że na jednej fali nie powinno pływać jednocześnie dwóch surferów. Tylko samodzielny surfing na jednej fali pozwala uniknąć groźnego zderzenia. Zawsze zdobywaj fale zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Wyższe są odpowiednie dla zaawansowanych miłośników pływania na desce. Łagodniejsze (niższe i dłuższe) fale są najlepsze dla osób, które dopiero zaczęły swoją przygodę z surfingiem. Z kolei niezależnie od poziomu swojego zaawansowania deskę zawsze miej blisko siebie. Nie ma co ukrywać, że surferom zdarza się czasem zgubić spod nóg wypożyczony sprzęt do surfingu, który może uderzyć innego miłośnika pływania na desce. Dbaj o bezpieczeństwo innych, jeśli oczekujesz od pozostałych aktywnych takiej samej postawy.

Szkółka surferska i wypożyczalnia sprzętu – znajdź najlepsze

W Chałupach, które są oddalone o około 8 km od Władysławowa, znajdziesz wszystko, czego może potrzebować adept surfingu i doświadczony surfer. Na kempingu Chałupy 3 możesz nie tylko skorzystać z ciekawej bazy noclegowej i gastronomicznej, lecz także z kursów surfingu  Lekcje przeznaczono dla osób początkujących i średniozaawansowanych, które trenują pod okiem doświadczonych specjalistów. Wszyscy trenerzy od lat szkolą przyszłych surferów w polskich i zagranicznych spotach, a w 2017 roku zdobyli międzynarodowe uprawnienia wydawane przez ISA (International Surfing Association). Co ważne, sąsiedztwo kempingu zapewnia niezatłoczony skrawek Zatoki Puckiej, który gwarantuje bezpieczną naukę. Na miejscu działa też wypożyczalnia desek surfingowych, która oferuje największy wybór sprzęty do surfingu w Polsce.

Dodaj komentarz