kobieta trzyma salatke

Jak rozpoznać produkty bez glutenu?

Artykuł zaktualizowany 12 listopada 2020


Wybierając na zakupach jedzenie oznaczone przekreślonym kłosem, kupujemy produkty bez glutenu. Osoby chorujące na nietolerancję glutenu sięgają tylko po nie, ale coraz częściej także osoby chorujące na takie przypadłości. Dlaczego? Produktami, które zawierają gluten naturalnie, są: pszenica, żyto, jęczmień, przenożyto, owies,  orkisz i kamut. W tej substancji występuje dużo cukrów, które są odpowiedzialne za wysoki indeks glikemiczny i niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Z tego powodu osoby, które chcą eliminować cukier, ze swojej diety, eliminują także i gluten.


Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, do jak wielu produktów dodawana jest mąka, a co za tym idzie gluten. Osoby, które absolutnie nie mogą go spożywać, zawsze bardzo uważnie muszą czytać etykiety. Na szczęście na półkach sklepowych coraz więcej widzimy produktów bez glutenu. Są one nie tylko wolne od glutenu, ale i niezwykle pyszne. Na pewno zaskoczą niejednego sceptyka!

Skąd w płatkach gluten?

Wiele producentów jest bardzo świadomych tego problemu i swoje oferty rozszerza o produkty bez glutenowe. Na opakowaniach jest wtedy wyraźna informacja, że dana rzecz nie zawiera glutenu, wyraża ją międzynarodowy symbol przekreślonego kłosa.

Wraz z pojawianiem się tych etykiet, pewnie niektórym w was wydawało się dość śmieszne oznaczenie płatków kukurydzianych napisem “Gluten Free”, bo wiadomo, że kukurydza naturalnie glutenu nie ma. Natomiast takie etykiety są bardzo pomocne, dla wszystkich, którzy kiedyś przed zakupem danego produktu musieli z największą uwagą studiować jego skład, w którym często była przemycana mąka.

Dieta bezglutenowa- czy to proste?

Każdy może wprowadzić do swojej diety produkty bez glutenu. Wtedy będzie mógł sprawdzić, czy ograniczenie jego spożywania miało pozytywny wpływ na jego samopoczucie.  Jest wiele produktów, które naturalnie nie zawierają glutenu, na nich możemy oprzeć swoją dietę. Natomiast jeśli ciężko jest Ci zrezygnować z makaronu, płatków śniadaniowych czy chleba, koniecznie zapoznaj się z ofertami producentów produktów bez glutenowych.

Przestawianie się na nową dietę tylko na początku sprawia nam spore trudności. Musimy odejść od starych nawyków i stworzyć nowe, z korzyścią dla nas i naszego zdrowia. Po jakimś czasie robiąc zakupy czy przygotowując posiłki, wszystko będziemy robili odruchowo. A najważniejsze jest to, że dieta bezglutenowa wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych potraw, a wręcz otwiera możliwości do ich eksploracji i poznawania na nowo!

Dodaj komentarz