mata do ćwiczeń

Czy mata do ćwiczeń przydaje się na treningach?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


Wszystko, co znajduje się na sali do ćwiczeń, bywa niezwykle przydatne, a czasem nawet niezbędne, by wykonać określony trening. Doskonałym przykładem takiego wyposażenia, bez którego nie mogą odbyć się zajęcia fitness w warunkach sprzyjających uczestnikom, to gruba i przede wszystkim profesjonalnie wykonana mata do ćwiczeń.

W sklepach sportowych bez problemu można znaleźć produkty charakteryzujące się zróżnicowanymi cenami, dlatego należy odpowiedzieć sobie, czym różni się jeden model od drugiego, że koszt zakupu jest inny. Jako osoby, które aktywnie uczestniczą podczas takich zajęć i same je organizują, z przyjemnością przedstawimy Wam parametry, które nie tylko mają wpływ na cenę, ale także satysfakcję z wyboru.


Mata do ćwiczeń – najlepsza izolacja od twardego podłoża

Parkiet w sali nie należy do miękkich i przyjemnych, dlatego rozciąganie i ćwiczenia wymagające pozycji siedzącej, mogą powodować dość duży dyskomfort. Parkiet potrzebny jest jednak do odpowiedniej stabilizacji, dlatego nie można raczej zastosować podłoża przypominającego piankę – wykorzystywanego między innymi na salach do treningu sztuk walk. Pozycja leżąca do też izolacja od niskich temperatur podłoża, więc jeśli wykonujecie ćwiczenia leżąc na plecach, nie musicie obawiać się o ewentualne przeziębienie, ponieważ mata do ćwiczeń chroni Was przed wychłodzeniem.

Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, czemu mata do ćwiczeń to tak indywidualny produkt, a można powiedzieć nawet, że jest on osobisty. Podczas treningu zaczynamy się pocić i przekładamy ten pot na piankę, która wchłania go w swoją strukturę. Wraz z potem pojawiają się bakterie, a z wilgocią inne mikroorganizmy, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie. Każdy ma własną florę bakteryjną i nawet po kilkunastu treningach należy ją wymienić – teraz wyobraźcie sobie, że z produktów siłownianych korzysta wiele osób podczas jednego dnia pracy, a ty przystawiasz do niej czoło podczas stretchingu.


Różnica w cenie – grubość pianki

Główna różnica polega na grubości i gęstości materiału. Im mata do ćwiczeń jest grubsza, tym lepiej dla osób początkujących, ponieważ często nie są one jeszcze przyzwyczajone do twardego podłoża. Taki produkt z pewnością nie będzie odpowiedni dla bardziej zaawansowanych, ponieważ nie będą oni mogli wykorzystywać w 100-procentach pełni swojego naturalnego potencjału.

Zachęcamy więc wszystkich, by sami wypróbowali na sobie różny asortyment, dzięki czemu ocenią swoje indywidualne preferencje i możliwości.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *