jak wybrać rolki

Jakie rolki kupić i na co zwrócić uwagę?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Jazda na rolkach to fantastyczny sposób na zagospodarowanie czasu wolnego, na wyjście z domu, na wzmocnienie mięśni nóg i ogólną poprawę kondycji fizycznej, a pośrednio na odchudzanie. Rolki to również ciekawa alternatywa dla roweru i możliwość urozmaicenia codziennych treningów biegowych – wybierając rolki, zmusisz do pracy nieco inne grupy mięśni, przez co Twój trening stanie się bardziej wszechstronny.

Jeśli chcesz zacząć jeździć, potrzebujesz jedynie dobrych rolek. Te znajdziesz w każdym sklepie ze sprzętem sportowym. A które modele rolek wybrać na początek i na co zwrócić uwagę, kupując swoje pierwsze rolki?


Jaki rodzaj rolek wybrać?

W sprzedaży znajdziesz wiele typów rolek do różnych zastosowań. Zakładając, że jesteś osobą początkującą, optymalnym wyborem będą dla Ciebie rolki rekreacyjne, które często określa się również nazwą rolek fitness. Wśród markowych produktów, takich jak rolki Rollerblade, znajdziesz również egzemplarze rolek szybkościowych, wyposażonych w charakterystyczne kółka o zauważalnie większej średnicy niż w rolkach rekreacyjnych, rolki hokejowe o dużej twardości, rolki agresywne dla miłośników jazdy wyczynowej po poręczach, rampach, murkach (mają bardzo małe kółka) oraz rolki freestylowe ze ściśle ułożonymi kółkami i twardą skorupą, która chroni stopy przed urazami.

Do listy wymienionych rolek Rollerblade dopisać należy również rolki regulowane, dla dzieci. Ten model rolek ma opcję regulacji rozmiaru buta – takie rolki rosną wraz z dzieckiem.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak trenować mięśnie brzucha?


Co w rolkach jest najważniejsze?

Choć większość z nas kupuje oczami, poza wyglądem rolek warto zwrócić uwagę również na kilka innych kwestii, które będą miały bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także na trwałość i użyteczność wybranego przez nas produktu. Jakie cechy rolek są zatem najważniejsze?

Nawet jeśli decydujesz się na markowe rolki, na przykład rolki Rollerblade, wciąż musisz zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w nich butów, na typ płoz i kółek, a także na klasę użytych łożysk.

Dobrej jakości buty powinny być dobrze wentylowane i usztywnione w okolicach stawu skokowego, tak by minimalizować ryzyko jego skręcenia. Ważny jest również sposób sznurowania. W popularnych modelach rolek Rollerblade, prócz zwykłych sznurowadeł, stosuje się dodatkowe rzepy i klamry, które stabilizują stopę i zmniejszą ryzyko urazu. Płozy powinny być lekkie i wytrzymałe, dlatego najlepszym wyborem w przypadku rolek rekreacyjnych będą płozy aluminiowe lub płozy wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dla początkujących osób najlepszym rodzajem kółek będą te o średnicy nie większej niż 84mm.

Co do łożysk, to im wyższa ich klasa, tym mniejsze opory w czasie jazdy i dłuższa żywotność rolek. Średniej klasy rolki Rollerblade wyposażone są w łożyska klasy ABEC 6 lub 7, ale na rynku znajdziemy również wiele modeli rolek rekreacyjnych z łożyskami wyższej klasy. W przypadku rolek profesjonalnych stosuje się inne rodzaje łożysk, o odmiennej technologii wykonania.


 

Dodaj komentarz