zawodnik mma na treningu ubiera rękawice

Dla wszystkich, którzy kochają wyzwania – spodenki MMA

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Mieszane sztuki walki (ang. mixed martial arts – MMA) przywędrowały do Polski stosunkowo niedawno, bo wraz z upadkiem żelaznej kurtyny. Samo określenie w języku angielskim pojawiło się prawdopodobnie po raz pierwszy na początku lat 90-tych w USA. W dużym uproszczeniu możemy określić mieszane sztuki walki jako sportowy pojedynek między dwoma zawodnikami, którzy mogą łączyć ciosy, typowe dla boksu ze sposobami walki, jakie tradycyjnie występują w kickboxingu oraz w zapasach. Rywalizacja toczy się więc w stójce oraz w parterze.


Niekiedy można natrafić na opinie, że MMA to dyscyplina, w której „wszystkie chwyty są dozwolone”. Nic bardziej mylnego. Jak w każdym sporcie, również tutaj obowiązują określone zasady gry. Zabronione jest na przykład gryzienie, zahaczanie otworów w głowie (czyli nie wolno wtykać palców w uszy czy oczy, nie wolno też atakować genitaliów, etc).  Zasadniczo – niedopuszczalne są wszelkie ciosy, które mogą stwarzać ryzyko trwałego kalectwa lub chwyty, zagrażające bezpośrednio życiu przeciwnika.

Cechy dobrych spodenek MMA

Tak specyficzny rodzaj walki wręcz wymaga nie tylko wszechstronnie zaplanowanego treningu, lecz także odpowiednio skrojonej odzieży. W przypadku mieszanych sztuk walki są to specjalnie uszyte spodenki do MMA. Oprócz nich, walczący noszą także rękawice, podobne do bokserskich, niekiedy można też spotkać amatorów specjalnych koszulek MMA, które określa się jako rashguard.

spodenki mma

Spodenki MMA nie są tak obcisłe jak modele dla kolarzy, nie są też tak krótkie, jak część garderoby dla bokserów. Sięgają najczęściej do kolana i nie przylegają bezpośrednio do skóry ud walczącego.

Wybierając dla siebie określony model, zwróć uwagę na:

  • Wytrzymałość materiałów, z jakich są uszyte;
  • Zastosowane tkaniny;
  • Odporność na ścieranie – powinna być jak najwyższa;
  • Rodzaj szwów – optymalne są płaskie, minimum potrójne;
  • Poziom wentylacji;
  • Rozwiązania pozwalające zneutralizować przykry zapach;
  • Rodzaj ściągacza w pasie – spodenki muszą trzymać się mocno na swoim miejscu, jednak bez nieprzyjemnego ucisku.

Rozwiązania na skromniejszy budżet – spodenki MMA z rispopu

Dostawcy odzieży, zajmujący się produkcją tego typu elementów sportowej garderoby, stoją przed poważnym wyzwaniem. Konkurencja na rynku jest ogromna i zacięta. Tylko granice możliwości technicznych przemysłu tekstylnego są obecnie pułapem, którego nie może przekroczyć wyobraźnia projektantów.

Dużą popularnością cieszą się na przykład modele, w których wykorzystano materiał ripstop – czyli specjalny typ bawełny – tradycyjnie jest on dziś wykorzystywany do szycia mundurów. Jest to wyjście optymalne dla wszystkich tych, którzy szukają nieco tańszej wersji szortów do MMA, spełniającej jednak podstawowe standardy i oczekiwania większości amatorskich użytkowników tego typu odzieży.


Inne ważne cechy spodenek MMA

Jeżeli chodzi o zapięcie, w typowych spodenkach tego rodzaju większość producentów decyduje się na wstawienie mocnego i dosyć masywnego rzepu. Do tego dochodzi wszyty sznurek, pozwalający na optymalne dopasowanie obwodu ściągacza w pasie do wymiarów osoby noszącej. Standardem jest mocna i elastyczna guma, jako uzupełnienie, które dodatkowo zabezpiecza spodenki przez zsunięciem się.

Specyficzną cechą męskich spodenek MMA jest często pojawiający się panel w kroczu. Umieszcza się go tam przede wszystkim z myślą o maksymalnie wysokim poziomie swobody ruchów sportowca oraz dodatkowym wzmocnieniu tego obszaru, jako szczególnie narażonego na przedarcie lub pęknięcie.

Odzież do MMA do specyficzny rodzaj ubioru sportowego. Jeżeli zdecydujesz się na inwestycję w tego typu garderobę – na pewno nie pożałujesz. Szczególnie spodenki produkuje się z niezwykle lekkich i przewiewnych materiałów. Nosząc je – praktycznie nie odczuwasz, że masz na sobie jakikolwiek strój.


 

Dodaj komentarz