bieganie w plenerze

Jak ubrać się do biegania na dworzu?


Wiosna to okres, kiedy budzimy się to aktywności fizycznej, szczególnie kiedy chcemy zgubić parę kilogramów. Najlepszym na to sposobem jest bieganie. W trakcie intensywnego biegu w krótkim czasie możemy zgubić więcej kalorii niż przy innych dyscyplinach sportowych. Zatem kiedy już śniegi stopnieją a słońce zaczyna mocno przygrzewać, czas wyjść na świeże powietrze i podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Jeżeli wybieramy się pobiegać, warto w celu odpowiednio się ubrać.


Bluza z długim rękawem

Często widzę biegaczy, którzy niezależnie od pory roku biegają w bluzce z krótkim rękawem i szortach. Niemniej jednak są to zaprawieni w boju profesjonaliści, dla których bieg to nie jest sposób na spalenie zbędnych kalorii, ale dyscyplina sportowa, będąca ich hobby.

Niemniej jednak kiedy temperatury za oknem wąchają się między 5 st. C a 15 st. C, warto założyć na siebie coś cieplejszego, bo to jeszcze nie lato. Techniczna bluza z długim rękawem będzie najbardziej odpowiednim ubraniem w sezonie wiosennym. Dlaczego techniczna ? Otóż tego typu ubrania są wykonane ze sztucznych włókien, które nie nasiąkają potem. Ważne jest, aby nasze ubranie miało dobre odprowadzenie ciepła i wilgoci. Bluza nie powinna być ocieplana, a materiał, z którego jest zrobiona musi być lekki i oddychający.


Legginsy

Zawodowi biegacze zazwyczaj biegają w obcisłych spodniach. Dlaczego ? Otóż legginsy skutecznie trzymają temperaturę oraz chronią przed otarciami. Na wyprawę wiosenną sprawdzą się długie lub ¾, w zależności od temperatury na zewnątrz.


Lekka kurtka lub bezrękawnik

Podczas biegania w chłodne dni ważne jest, aby nie wychłodzić tułowia. W tym przypadku idealnie nada się kamizelka sportowa lub kurtka. Bezrękawnik skutecznie zabezpieczy nas przed przewianiem, a brak rękawów zapewni dobrą wentylację. Natomiast lekka kurtka treningowa ochroni ciało przed zimnem, deszczem i wiatrem. Warto mieć w swojej garderobie zarówno sportowa wiosenną kurtkę, jak i bezrękawnik. W wiosenny słoneczny, ale chłodny dzień bardziej sprawdzi się bezrękawnik. Natomiast kiedy wieje i nieco pada warto założyć kurtkę nieprzemakalną, która ochroni nas przed czynnikami atmosferycznymi.


Czapka na głowę

Każdy sportowiec posiada w szafie czapkę z daszkiem, która na wiosenne bieganie doskonale zda swój egzamin. Głowę w trakcie takiego wysiłku fizycznego jak bieganie należy szczególnie chronić, ponieważ ona szybko się poci i zarazem szybko się wychładza. A o konsekwencjach biegania z gołą głową,  nie muszę chyba nikogo uświadamiać.
Nasza czapka z daszkiem nie musi być zaraz z górnej półki ważne, aby była dedykowana uprawianiu sportu na świeżym powietrzu i chroniła naszą głowę nie tylko przed wychłodzeniem, ale też przed wiatrem, deszczem i słońcem. Ponadto ważne, aby dobrze odprowadzała ciepło i wchłaniała pot.


Obuwie do biegania

I teraz przechodzimy do sedna sprawy. Buty do biegania to bardzo ważna kwestia, jeżeli biegamy na długich dystansach np. robimy po 6-10 km i więcej. W sklepach sportowych są adidasy dedykowane specjalnie dla biegaczy. Mają one wkładki żelowe, amortyzujące uderzenia stopy o grunt. To w dużej mierze poprawia komfort biegania i odciąża nasze stawy kolanowe w trakcie.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *