bieganie w plenerze

Jak ubrać się do biegania na dworzu?

Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019


Wiosna to okres, kiedy budzimy się to aktywności fizycznej, szczególnie kiedy chcemy zgubić parę kilogramów. Najlepszym na to sposobem jest bieganie. W trakcie intensywnego biegu w krótkim czasie możemy zgubić więcej kalorii niż przy innych dyscyplinach sportowych. Zatem kiedy już śniegi stopnieją a słońce zaczyna mocno przygrzewać, czas wyjść na świeże powietrze i podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Jeżeli wybieramy się pobiegać, warto w celu odpowiednio się ubrać.


Bluza z długim rękawem

Często widzę biegaczy, którzy niezależnie od pory roku biegają w bluzce z krótkim rękawem i szortach. Niemniej jednak są to zaprawieni w boju profesjonaliści, dla których bieg to nie jest sposób na spalenie zbędnych kalorii, ale dyscyplina sportowa, będąca ich hobby.

Niemniej jednak kiedy temperatury za oknem wąchają się między 5 st. C a 15 st. C, warto założyć na siebie coś cieplejszego, bo to jeszcze nie lato. Techniczna bluza z długim rękawem będzie najbardziej odpowiednim ubraniem w sezonie wiosennym. Dlaczego techniczna ? Otóż tego typu ubrania są wykonane ze sztucznych włókien, które nie nasiąkają potem. Ważne jest, aby nasze ubranie miało dobre odprowadzenie ciepła i wilgoci. Bluza nie powinna być ocieplana, a materiał, z którego jest zrobiona musi być lekki i oddychający.


Legginsy

Zawodowi biegacze zazwyczaj biegają w obcisłych spodniach. Dlaczego ? Otóż legginsy skutecznie trzymają temperaturę oraz chronią przed otarciami. Na wyprawę wiosenną sprawdzą się długie lub ¾, w zależności od temperatury na zewnątrz.


Lekka kurtka lub bezrękawnik

Podczas biegania w chłodne dni ważne jest, aby nie wychłodzić tułowia. W tym przypadku idealnie nada się kamizelka sportowa lub kurtka. Bezrękawnik skutecznie zabezpieczy nas przed przewianiem, a brak rękawów zapewni dobrą wentylację. Natomiast lekka kurtka treningowa ochroni ciało przed zimnem, deszczem i wiatrem. Warto mieć w swojej garderobie zarówno sportowa wiosenną kurtkę, jak i bezrękawnik. W wiosenny słoneczny, ale chłodny dzień bardziej sprawdzi się bezrękawnik. Natomiast kiedy wieje i nieco pada warto założyć kurtkę nieprzemakalną, która ochroni nas przed czynnikami atmosferycznymi.


Czapka na głowę

Każdy sportowiec posiada w szafie czapkę z daszkiem, która na wiosenne bieganie doskonale zda swój egzamin. Głowę w trakcie takiego wysiłku fizycznego jak bieganie należy szczególnie chronić, ponieważ ona szybko się poci i zarazem szybko się wychładza. A o konsekwencjach biegania z gołą głową,  nie muszę chyba nikogo uświadamiać.
Nasza czapka z daszkiem nie musi być zaraz z górnej półki ważne, aby była dedykowana uprawianiu sportu na świeżym powietrzu i chroniła naszą głowę nie tylko przed wychłodzeniem, ale też przed wiatrem, deszczem i słońcem. Ponadto ważne, aby dobrze odprowadzała ciepło i wchłaniała pot.


Obuwie do biegania

I teraz przechodzimy do sedna sprawy. Buty do biegania to bardzo ważna kwestia, jeżeli biegamy na długich dystansach np. robimy po 6-10 km i więcej. W sklepach sportowych są adidasy dedykowane specjalnie dla biegaczy. Mają one wkładki żelowe, amortyzujące uderzenia stopy o grunt. To w dużej mierze poprawia komfort biegania i odciąża nasze stawy kolanowe w trakcie.


 

Dodaj komentarz