rodzina na rowerach szosowych

Najnowsze trendy rowerowe w tradycyjnych szosówkach

Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019


Rowerowe przejażdżki z rodziną to jeden z najpopularniejszych sposobów na zdrowe spędzanie czasu z bliskimi nam osobami. Wiosna już niedługo, a temperatury za oknem coraz częściej przyjmują wartości dodatnie. To doskonały moment, aby zaopatrzyć się w te jednoślady.

Rower niby rower, co tu można zmieniać. Dwa kółka, rama i kierownica. A jednak i tutaj trendy się zmieniają, tak aby nasz ekologiczny pojazd stał się wygodnym, szybkim i niezawodnym tandemem do poruszania się po okolicy. Tym bardziej że jazda na rowerze to już nie tylko hobby, ale i codzienność.

Obecnie ta forma przemieszczania się staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Miejskie korki, brak miejsc do parkowania i ten smród z rur wydechowych powodują, że jazda samochodem po mieście staje się męcząca i irytująca. W tym wypadku rower o ironio jest szybszy od samochodu, no i wszędzie można nim zaparkować. Dlatego producenci roweru coraz bardziej stawiają nacisk na wygodę o komfort jazdy obecnie bardzo popularną szosówką.


Hamulce tarczowe w rowerach szosowych

Do tej pory ten rodzaj hamulców był montowany w góralach, czyli rowerach narażonych na ekstremalne warunki jazdy, gdzie hamulce musiały być niezawodne. Obecnie rowery poruszające się po asfalcie i w mieście będą również wyposażone w hamulce tarczowe. Co zwiększy ich efektywność hamowania.

Należy dodać, że ten rodzaj hamulców był dedykowany tylko dla rowerów z górnej półki cenowej. Teraz w układ hydrauliczny hamowania tarczowego również wyposażonych będzie większość modeli w zakresie cenowym do 2000 zł.


Rowery szosowe a komfort jazdy

Producenci zwracają uwagę również na wymagania tychże użytkowników, którzy kochają wyprawy krajobrazowe wraz z rodziną, czy typową jazdę po mieście. Dlatego coraz bardziej popularne szosówki zmieniają nieco swój wygląd. W tym celu w nowych modelach zaczyna stosować się system specjalnie układanego karbonu oraz wstawki elastrometrowe, które tłumią drgania. Ponadto postawiono również na szersze opony. Hitem zeszłego roku były rowery graverowe, czyli swego rodzaju hybrydy szosówek. Ten model, ze względu na szersze opony z powodzeniem pokonuje wszelkiego rodzaju nierówności na drogach gruntowych oraz doskonale porusza się po żwirze i drobnych kamykach.


Większe opony to stabilniejszy rower

Do tej pory liczyła się waga roweru, ponieważ ona decyduje o jego osiągach. Natomiast duże koła 29-calowe wydawałoby się, że niestety nie dadzą nam szybkiego i lekkie roweru. Jednak testy przekonały producentów, że duże koła zwiększają osiągane wyniki. Jazda na takim rowerze gwarantuje lepszą stabilność, przyczepność oraz komfort jazdy. Należy przy tym dodać, że szczególnie dedykowane są one osobom o wyższym wzroście, czyli 185 cm +.

Producenci zwracają uwagę na bezpieczeństwo jazdy. Rozwiązania technologiczne w nowych modelach rowerów miejskich mają w dużej mierze poprawić nie tylko komfort samej jazdy, ale też w dużej mierze ograniczyć ryzyko w trakcie jazdy po nierównych powierzchniach. Bo przecież nasze drogi i chodniki niekoniecznie są równe. Technicznie ulepszone mają być modele z dolnej półki cenowej. Jednym słowem nowoczesny, komfortowy i bezpieczny rower dla każdego.


 

Dodaj komentarz