ziółka na trawienie

Jakie są najlepsze zioła na trawienie?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Dolegliwości trawienne stają się coraz powszechniejsze i pojawiają się szczególnie po spożyciu posiłku. Ból żołądka, wzdęcia, niestrawność, zgaga, a nawet zaparcia i kolki to objawy nieprawidłowej pracy układu trawienia. Nie należy jednak od razu sięgać po tabletki i środki farmakologiczne. W większości przypadków wystarczy modyfikacja diety i zażywanie odpowiednich ziół. Które z nich mogą okazać się pomocne?


Zioła na trawienie – kiedy stosować?

Wiele ziół wykazuje właściwości oczyszczające i odtruwające. Ich stosowanie pozwala przyspieszać usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. Dzieje się to najczęściej podczas przemiany materii. Detoks ziołowy polecany jest również osobom, które borykają się z nadwagą. Zioła powinny także znaleźć się w codziennej diecie, gdyż dostarczają mnóstwo witamin oraz mikroelementów.

Każdy, kto dba o swoje zdrowie z pewnością zdaje sobie sprawę jak korzystne jest stosowanie wszelkiego rodzaju naparów, kropel czy herbat ziołowych. To doskonałe rozwiązanie na przejedzenie. Zgaga nie oznacza, że od razu mamy sięgać po tabletki. Wystarczający okaże się ciepły napój na wyciągu z ziół. Nie może to być jednak dowolna mieszanka, gdyż nie wszystkie zioła mają działanie oczyszczające. Po które z nich warto sięgać?

zioła na trawienie

  • Pokrzywa – to zdecydowanie jedno z najlepszych ziół na poprawę metabolizmu, które wykazuje działanie moczopędne i oczyszczające. Pokrzywa zawiera wiele pożytecznych związków mineralnych jak chociażby żelazo, a przy tym pomaga usprawnić pracę jelit i żołądka. Ponadto ułatwia przyswajanie pokarmów.
  • Aloes – reguluje pracę jelit, wspomaga wchłanianie witamin i jednocześnie ułatwia wypróżnianie. To jednak nie wszystko, ponieważ aloes chroni ściany żołądka przed szkodliwym działaniem kwasu solnego.
  • Łopian – zioło, które nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale pomaga także usunąć toksyny z organizmy. Za sprawą goryczki pobudza pracę wątroby i pobudza trawienie. Ponadto zwiększa wydzielanie żółci. Łopian pomaga pozbyć się niestrawności i problematycznych wzdęć. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne.
  • Mniszek pospolity – zalecany szczególnie po kuracjach antybiotykowych, gdy nasza wątroba jest przeciążona. Z pomocą specjalnego naparu możemy ją odtruć i wspomóc trawienie. Mniszek jest skuteczny w niewydolności nerek, a dodatkowo obniża poziom cukru we krwi.
  • Bratek – działa niezwykle szybko, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii. Przedłuża również działanie witaminy C.

Zmień swoje nawyki – pożegnaj niestrawności, zaparcia i problemy z trawieniem

Najważniejsza będzie odpowiednia dieta, z której należy wyeliminować tłuste i ciężkostrawne potrawy, z wysoką zawartością cukru. Dobrze wzbogacić ją o owoce, warzywa i ryby. Równie istotne jest nawadnianie organizmu. Osoby, które mają problemy z zaparciami powinny odstawić mleko. Poza naparami z ziół, trzeba pić dużo niegazowanej wody i spożywać jogurty, zwłaszcza probiotyczne, które odnawiają florę bakteryjną jelit. Pobudzić przemianę może również aktywność fizyczna, która wpływa zarówno na stan zdrowia, jak i samopoczucie.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *