Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Dieta dla seniora powinna zaspokajać wszystkie potrzeby organizmu osoby w starszym wieku. Okazuje się, że wielu seniorów nie dba o swoją dietę i decyduje się na spożywanie niezdrowych przekąsek, a to prowadzi do występowania wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Wystarczy zadbać o prawidłowy sposób odżywiania, a możliwe jest ich uniknięcie. Wiele osób starszych narzeka na złe samopoczucie i łączy to ze swoim wiekiem, uważając, że taka jest kolej rzeczy i trzeba się z tym pogodzić. Jednak okazać się może, że dla lepszego samopoczucia i poprawienia kondycji całego organizmu, wystarczy zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze.
Stworzenie diety dla seniora
Opiekunowie często zastanawiają, że czy rzeczywiście konieczne jest stworzenie diety dla seniora? Trzeba jednak zaznaczyć, że wraz z upływem lat organizm człowieka zaczyna pracować wolniej. Przez to zmniejsza się ilość wydzielanej śliny oraz soków trawiennych, organizm trudniej więc trawi pokarm. Pojawia się problem ze spowolnioną perystaltyką jelit, mikroflora jelita grubego ulega zmianie, a składniki odżywcze słabiej i wolniej przyswajają się do organizmu.
Nie da się więc uniknąć problemów pochodzących z układu pokarmowego. Jednak pojawiają się one tylko wtedy, jeżeli dieta nie jest dopasowana do nowych warunków, jakie pojawiają się w układzie pokarmowym. Należy wziąć pod uwagę wszystkie zmiany zachodzące w ustroju seniora i dopasować do nich nową, odpowiednią i zdrową dietę.
Związki mineralne i białko w diecie seniora
W diecie dla seniora nie można zapomnieć o produktach zbożowych. Pieczywo pełnoziarniste, kasze, makarony i ziemniaki to idealne dodatki do codziennej diety dla osób w starszym wieku. Specjaliści są zdania, że senior raz w tygodniu powinien jeść gotowane mięso, najlepiej chude (chuda wołowina). Jest to ważne, ponieważ jest to źródło cennego żelaza, a mięso dodatkowo wzmacnia nasze serce. Około dwa razy w tygodniu warto zjeść rybę, ponieważ dostarcza ona do organizmu niezbędne kwasy tłuszczowe, które regulują poziom złego cholesterolu, a zwiększają poziom dobrego.
Dodatkowo są to składniki odpowiedzialne za zmniejszanie krzepliwości krwi, zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób serca. Warto sięgać po ryby tłuste, ponieważ zawierają one duże stężenia witaminy D. Seniorzy niestety rzadko kiedy korzystają ze słońca, a więc często obserwuje się u nich niedobór witaminy D.
Jajka to kolejny produkt, który koniecznie powinien znaleźć się w diecie seniora. Nie można jednak z nimi przesadzać, więc nie powinno się jeść ich więcej niż trzy na tydzień. Jest to ważne, ponieważ zawierają one duże ilości cholesterolu. W jadłospisie nie może zabraknąć nabiału, ponieważ jest on źródłem wapnia, który ma za zadanie wzmacniać kości i zęby. Warto jednak pamiętać, że wraz z wiekiem organizm człowieka zmniejsza swoją zdolność do tolerowania i trawienia laktozy. Jeżeli więc senior pije mleko, a potem pojawiają się u niego problemy z bólem brzucha i wzdęciami, to warto ograniczyć ilość spożywania tego produktu do minimum.
Dwa razy w tygodniu zaleca się spożywanie warzyw strączkowych, ponieważ są one bogate w cenne fito estrogeny, które mają działanie zbliżone do estrogenów. Hormony te są odpowiedzialne za łagodzenie dolegliwości związanych z andropauzą i menopauzą, a także obniżają poziom cholesterolu i wspomagają pracę serca. Wszystkie potrawy warto doprawiać przyprawami i ziołami (kminek, majeranek, cząber), ponieważ wspomagają trawienie i zapobiegają występowaniu uciążliwych wzdęć.
Porady dla opiekunów
Warto byś pamiętał, że senior powinien spożywać od czterech do pięciu małych posiłków w ciągu dnia. Dzięki temu jego żołądek nie zostanie obciążony, a także regularne posiłki są doskonałym sposobem na zapobieganie gwałtownym spadkom poziomu cukru we krwi. Zdrowa dieta dla seniora powinna być urozmaicona, dzięki czemu nie dojdzie do niedoborów składników pokarmowych. Wiele osób w podeszłym wieku ma problem z apetytem, dlatego ważne jest to, by posiłki były podane apetycznie, smacznie i kolorowo. To sprawi, że senior będzie mieć większą ochotę na jedzenie.
Oczywiście podczas posiłku nie można zapomnieć o tym, by atmosfera była miła i spokojna. Stres spowalnia trawienie i przyczynia się do powstawania wielu zaburzeń metabolicznych. Nie można zmuszać seniora do jedzenia, jednak nie można odpuszczać mu, jeżeli nie je posiłków lub całkowicie z nich rezygnuje. Staraj się więc zachować równowagę między tymi zachowaniami i zachęcaj do jedzenia, nie stosując przy tym przymusu i presji, która jedynie zniechęca i przynosi odwrotny efekt od zamierzonego.