dieta wysokobiałkowa

Diety wysokobiałkowa – czy warto z niej skorzystać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Spożywanie dużych ilości białka tworzy wiele kontrowersji w świecie osób uprawiających sport i dbających o swoją sylwetkę. Dla osób nieświadomych duże ilości białka będą wpływać niekorzystnie na organizm i postępy, natomiast zwolennicy diety wysokobiałkowej mogą zbyt idealizować samą koncepcję. Kto więc ma rację?


Mity i fakty o diecie wysokobiałkowej

Mit – białko z odżywki jest lepsze

O wiele lepszym źródłem białka jest posiłek z dobrej jakości składników będących źródłem białka. Są one lepiej przyswajalne i zawierają więcej związków, które w składzie odżywek nie mają szansy się pojawić.

Fakt – białko nie jest najważniejszym składnikiem diety

Unikanie białka jest tak samo szkodliwe, co unikanie węglowodanów i tłuszczy. I odwrotnie – zbyt duże ilości spożywanego białka w zamian za pozostałe składniki może nieść różne konsekwencje, w tym także brak postępów w diecie i treningu. Kluczowe jest odpowiednie dostosowanie proporcji wszystkich składników według indywidualnego zapotrzebowania. Wiele osób jednak nie ma pojęcia, jakich ilości białka, węglowodanów i tłuszczy potrzebuje ich organizm, by móc uzyskać wymarzone efekty. Rozwiązanie problemu znajduje się na Dawidwozniakowski.pl. Pomoc trenera personalnego jest niezwykle ważna zarówno podczas ustalenia treningu, jak codziennego menu. Tylko połączenie właściwej diety z odpowiednim deficytem kalorycznym oraz dopasowane ćwiczenia przyczynią się do utraty zbędnych kilogramów i wymodelowania sylwetki.

Mit – budując masę trzeba jeść ogromne ilości białka

Spożywanie dużych ilości białka kosztem węglowodanów i tłuszczy może mieć wiele niekorzystnych konsekwencji. Pierwszym jest brak energii, ponieważ to w głównej mierze dzięki włączeniu zdrowych węglowodanów w dietę we krwi utrzymywany jest stały poziom glukozy we krwi. Białka potrzebne do budowania masy mięśniowej przyśpieszają również metabolizm, co jest niezwykle dobre w przypadku osób zmagających się z nadwagą, jednak bardziej kłopotliwe u osób bardzo szczupłych i z niedowagą, którym zależy na wzmocnieniu sylwetki i poprawieniu jej kształtów.


 

Dodaj komentarz