okno-zywieniowe-co-to-jest-i-jak-wplywa-na-zdrowie

Okno żywieniowe – co to jest i jak wpływa na zdrowie?

Artykuł zaktualizowany 29 czerwca 2023

Dieta zazwyczaj kojarzy się ze zdrowym jedzeniem dla pięknej i smukłej sylwetki. W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła świadomość żywieniowa, a co za tym idzie – powstało wiele koncepcji na odchudzanie. Jedną z nich jest okno żywieniowe. Co to takiego i czy warto wprowadzić w życie taki rodzaj diety?

Okno żywieniowe, czyli znaczenie czasu

Ilu ludzi niezadowolonych ze swojej wagi, tyle pomysłów na dietę. Pytanie pozostaje to samo: która z nich jest skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia? W ostatnich latach spore zainteresowanie budzi okno żywieniowe, nazywane też dietą okienkową lub postem przerywanym. Ta metoda opiera się przede wszystkim na określonych porach posiłku, a w mniejszym stopniu na ich zawartości.

Według diety okienkowej pokarmy powinny być spożywane przez 8 do 10 godzin dziennie, po czym od 14 do 16 godzin należy całkowicie zrezygnować z jedzenia. W trakcie tego czasu dozwolone są jedynie bezkaloryczne napoje, takie jak woda czy lekka herbata ziołowa.

Okno żywieniowe nie jest niczym nowym. Od dawna znana jest zasada „niepodjadania po godzinie 18:00”. Wiąże się to ze zwolnieniem metabolizmu i obniżeniem aktywności fizycznej, co skutkuje słabszym trawieniem, zwłaszcza ciężkostrawnych posiłków.

Jednak magiczna godzina 18:00 nie jest twardym wyznacznikiem kolacji. Wszystko zależy od trybu życia i od pory snu. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć na 2-3 godziny przed snem. W kwestii odżywiania warto czerpać informacje ze sprawdzonego źródła, na przykład ze strony zywieniemaznaczenie.pl

Okno żywieniowe – nieważne co, ważne kiedy?

Dieta okienkowa, chociaż oparta na stałych porach posiłku, kładzie jednak duży nacisk na ich jakość. Ważne jest, aby w trakcie tych 8 czy 10 godzin dostarczyć organizmowi niezbędnych kalorii i wartości odżywczych. Wśród spożywanych produktów muszą znaleźć się świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste zboże, chude mleko i jego przetwory, naturalne orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika, gorzkie kakao, owoce morza i ryby bogate w zdrowe tłuszcze, chude mięso drobiowe, naturalne oleje roślinne oraz jaja.

Dieta ta wyklucza słodycze, słone przekąski, sproszkowane sosy, błyskawiczne zupki, słodkie napoje, ciężkostrawne mięso i alkohol. Przestrzeganie takiego jadłospisu w połączeniu z dietą okienkową może dać pożądane efekty bez szkody dla zdrowia.

Dostarczając organizmowi niezbędnych wartości odżywczych, okno żywieniowe może wspierać odchudzanie i utrzymywać prawidłową masę ciała. Poza redukcją zbędnych kalorii wpływa także pozytywnie na wartości lipidogramu i ciśnienie krwi oraz utrzymuje prawidłowy poziom insuliny i glukozy. Badania kliniczne również potwierdzają skuteczność tej metody w kwestii między innymi spadku masy ciała, zmniejszenia obwodu w talii, zredukowania tkanki tłuszczowej, stężenia cholesterolu oraz obniżenia skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi.

okno-zywieniowe-niewazne-co-wazne-kiedy

8:16, 10:14, 12:12 – jakie okno żywieniowe wybrać?

Dieta oparta na oknie żywieniowym zakłada 3 przedziały czasowe: spożywanie posiłków w ciągu 8 godzin, z przerwą trwającą 16 godzin, spożywanie posiłków przez 10 godzin z przerwą trwającą 14 godzin lub pół na pół, czyli posiłki rozłożone na połowę doby, a na drugą połowę przypada post. Wybór zależy od indywidualnych predyspozycji i upodobań, od trybu życia, rodzaju pracy, aktywności itp.

Zawsze należy wziąć pod uwagę stan zdrowia i ogólną kondycję. Warto wiedzieć na przykład, jak wspomóc organizm, zarówno w kwestii ogólnej odporności, jak i w trakcie poważniejszej choroby, np. nowotworowej. Supportan DRINK może stanowić wsparcie żywieniowe przy chorobach onkologicznych.

Dieta okienkowa, tak jak i każda inna dieta, wymaga rozsądku i ostrożności. Przede wszystkim, dobrze jest dopasować ją do własnych oczekiwań, trybu życia, aktywności i możliwości. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem i ustalić rodzaj diety bezpiecznej dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *