niedobór witaminy D skutki

Niedobór witaminy D – jakie są skutki, przyczyny i objawy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Mocne kości, zdrowe zęby a nawet mniejsze ryzyko zachorowania na raka. To tylko niektóre zalety, jakie ma witamina D. Warto jednak wiedzieć, że zarówno jej nadmiar, jak i niedobór może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele ważnych funkcji pełni witamina D, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Składnik ten powinien być jednak dostarczany we właściwych dawkach – zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe mogą być bardzo niekorzystne dla zdrowia.


Niedobór witaminy D – skutki

Witamina D jest bardzo ważna już od pierwszych chwil życia. Dlatego podaje się ją niemowlętom praktycznie tuż po urodzeniu. Zbyt mała jej ilość u niemowląt objawia się np. lekko spłaszczoną tylną częścią głowy. Jest to wynik rozmiękania kości. Z kolei na czole zdarza się, że pojawiają się guzki, do tego wolniej też zarasta ciemiączko, dochodzi do krzywicy żeber i słabych mięśni brzucha.

Niedobór witaminy D u dorosłych objawia się biegunką, problemami ze snem, zaburzeniami widzenia, pieczeniem w gardle, bólami w kościach i mięśniach oraz utratą apetytu. Do tego dochodzą też liczne choroby przyzębia, większa wrażliwość na ból, apatia oraz słabsza kondycja fizyczna.

Wiele osób ignoruje niedobór witaminy D. Skutki tego zaniedbania mogą być naprawdę poważne dla zdrowia. Często występuje krzywica, osteoporoza, pojawia się ryzyko otyłości, czy bolesne skurcze. Zbyt mała ilość witaminy może też sprzyjać chorobom autoimmunologicznym, do których zaliczamy toczeń i stwardnienie rozsiane oraz innym chorobom: cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu oraz nowotworów np. piersi i jelita grubego.

Witamina D jest bardzo ważna również w przypadku kobiet w ciąży, kiedy to zapotrzebowanie na nią jest większe niż zazwyczaj. Niedobór może przyczynić się do uszkodzenia funkcji mózgowych u dziecka. Wiąże się to z większym ryzykiem wystąpienia autyzmu lub schizofrenii.


Witamina D niedobór – przyczyny

Małym dzieciom witamina D jest podawana w kapsułkach lub kropelkach. Niektórzy dorośli przyjmują ją w suplementach diety, jednak należy po nie sięgać, jeśli naprawdę jest taka potrzeba i najlepiej skonsultować to z lekarzem. Specjalista może zlecić wykonanie badania poziomu witaminy D w organizmie. Jej niedobór często jest spowodowany zbyt małym przebywaniem na słońcu, które przyczynia się do tego, iż witamina D wydziela się w organizmie. Dlatego warto zadbać o nawet kilkunastominutowy spacer dziennie.


Nadmiar witaminy D też nie jest wskazany

Witamina D w nadmiarze przyczynia się do gromadzenia wapnia np. w tętnicach i nerkach. Gorzej pracuje wówczas serce i ośrodkowy układ nerkowy. Może też doprowadzić do kamicy pęcherzyka żółciowego. Kobiety w ciąży muszą uważać, bowiem nadmiar witaminy może skutkować chorobami kości i deformacjami u dziecka.


 

One thought on “Niedobór witaminy D – jakie są skutki, przyczyny i objawy?

Dodaj komentarz