cwiczenia w terenie

Chcesz zacząć ćwiczyć? Poznaj dostępne możliwości

Artykuł zaktualizowany 5 marca 2021


Wiele z nas na początku każdego roku stawia sobie ambitne postanowienia o rozpoczęciu ćwiczeń. Niestety początkowy entuzjazm bardzo szybko opada i nie sposób odnaleźć wcześniejszej motywacji. Dodatkowo na samym początku nie znamy swoich sportowych upodobań, a także możliwości, dlatego też bardzo szybko rezygnujemy z własnych zamiarów. Warto jednak zmienić to w tym roku i z niewielkim poślizgiem wprowadzić aktywność fizyczną do swojej codziennej rutyny. Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane, jak może wydawać się na samym starcie. Wystarczy dowiedzieć się, co dokładnie możemy robić i jak ćwiczyć.


Wówczas znacznie prostsze okazuje się wybranie spośród mnóstwa dyscyplin takiego sportu, który będzie odpowiadał indywidualnym wymaganiom, a także upodobaniom. W końcu znacznie chętniej robimy to, co sprawia nam prawdziwą przyjemność. Na co zatem postawisz – ćwiczenia w domu, obozy sportowe dla dorosłych, a może siłownię?

Samodzielne ćwiczenia w domu

Nie każdy musi być fanem ćwiczeń w grupie i jest to jak najbardziej ok! Nie warto zmuszać się do tego, żeby uczestniczyć w zajęciach fitness wraz z kilkunastoma innymi osobami. Jeżeli jest to dla ciebie niekomfortowe, postaw na samodzielne treningi we własnym domu. Dużym plusem takiego rozwiązania jest oszczędność zarówno czasu potrzebnego na dojazdy, jak i pieniędzy. Żeby zacząć, wystarczy tak naprawdę laptop oraz mata do ćwiczeń.

Wraz z coraz większym zaawansowaniem możesz dokupować specjalne taśmy, ciężarki czy inne urządzenia. Kluczem do sukcesu jest umiejętność samodzielnego motywowania się, a także znalezienie ćwiczeń czy trenerki. Powinny być one przede wszystkim dopasowane do aktualnej kondycji oraz ustanowionego sobie celu. Treningi można także przenieść na zewnątrz, kiedy pogoda będzie sprzyjać aktywności na świeżym powietrzu.

Obozy sportowe dla dorosłych

Jeżeli zupełnie nie wiesz, od czego zacząć, to dobrym pomysłem jest wyjazd na jeden z licznych obozów sportowych dla dorosłych. Chociaż biorą w nich udział osoby o różnym stopniu zaawansowania, to plan dopasowywany jest indywidualnie dla każdego uczestnika. Bierze on pod uwagę zarówno możliwości, jak i aspiracje, dzięki czemu nawet początkujący dla sobie radę. To, co jest niezwykle ważne na tego typu turnusach, to obecność doświadczonych trenerów oraz dietetyków. Dzięki temu już na pierwszych etapach sportowej drogi skorygują oni błędy popełnianie i w trakcie ćwiczeń, i w odżywianiu.

Nie powinno być wątpliwości, że taka całościowa opieka zapewnia najlepsze rezultaty. Dodatkowo na obozach sportowych dorośli mogą spróbować w krótkim czasie wielu różnych sportów i odnaleźć wśród nich te, które najbardziej im pasują i które będą uprawiać także po powrocie z wyjazdu.

Trening na siłowni

Jednym z najchętniej wybieranych sposobów na ćwiczenia są treningi na siłowni. Trend ten nie powinien dziwić. Efekty takich działań są rzeczywiście szybko widoczne, a siłownie są łatwo dostępne, ponieważ mieszczą się niemal w każdym mieście. Dużą ich zaletą jest skupienie różnorodnych maszyn na jednej powierzchni. Można zatem skoncentrować się na ćwiczeniu dowolnie wybranej partii ciała oraz zwiększać obciążenia według własnego uznania. Nie jest to możliwe podczas domowych treningów, gdzie posiadamy znacznie mnie sprzętu. Jednak to, co dla jednych jest największym plusem, dla innych jest niezaprzeczalną wadą.

Nie wiedzą oni jak ćwiczyć na siłowni i jak najlepiej wykorzystać wszystkie możliwości. Dlatego też dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z trenerem personalnym lub chociażby jednorazowa konsultacja z nim. Rozpisze on plan ćwiczeń, które następnie można wykonywać właśnie na urządzeniach znajdujących się na siłowni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *