wpływ kawy na organizm sportowca

Jak działa kawa na organizm sportowca?

Artykuł zaktualizowany 30 sierpnia 2019


Jeżeli wysiłek fizyczny nie jest Ci obcy i pragniesz skorzystać z naturalnych środków, które skutecznie pomogą Ci w treningu, to kawa jest idealnym rozwiązaniem. Jedna filiżanka magicznego napoju nie tylko potrafi rozbudzić o poranku, ale ma też pozytywny wpływ na nasze sportowe wyniki.


Jak działa kawa?

Gdy o poranku potrzebny Ci jest kofeinowy zastrzyk, to zazwyczaj sięgasz po kawę. Czasami pijesz ją podczas popołudniowego relaksu lub na mieście w gronie przyjaciół. Wiadomo, że kawa ma właściwości pobudzające i potrafi świetnie smakować, ale warto wiedzieć również o tym, że może pomóc Ci podczas fizycznego treningu. Picie kawy polepszy Twoją koncentrację, zwiększy skupienie, ale również zniweluje poczucie senności. To wszystko dzięki kofeinie zawartej w kawie, która blokuje receptory adenozyny w mózgu odpowiadające za uczucie zmęczenia.


Wpływ kawy na organizm sportowca

Należy pamiętać o tym, że kofeina znajduje się na liście substancji monitorowanych przez WADA (Światowa Komisja Antydopingowa) i nie należy z nią przesadzać, ale nie tylko ze względów sportowych. Jeżeli cierpisz na nadciśnienie lub inne wady serca, stosujesz różne odżywki bądź suplementy, to kawa przed treningiem nie będzie dobrym rozwiązaniem. Kawa zadziała jako dodatkowy stymulant i w takich wypadkach może być obciążeniem dla Twojego serca.

Kawa działa moczopędnie, co skutecznie pozwala oczyścić organizm z toksyn, ale może powodować szybsze odwodnienie. Należy więc pamiętać, aby częściej nawadniać się podczas treningu. Niestety kawa również może spowodować wypłukanie magnezu z naszego organizmu, co osłabi pracę mięśni lub spowoduje ich skurcze. Dlatego warto zwrócić większą uwagę na naszą dietę. To wszystko, jeżeli chodzi o zagrożenia ze strony kawy dla sportowców. Teraz skupmy się na pozytywach.


Kofeina przed treningiem

Picie kawy na około godzinę przed treningiem zwiększa termogenezę i pozytywnie wpływa na redukcję masy ciała. Dzięki badaniom opublikowanym przez International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism wiemy, że kawa może przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej podczas treningu. Kofeina zwiększa ciśnienie i poprawia pracę układu krążenia, co pozytywnie wpływa na wydolność organizmu, ale również zwiększa koncentrację i usprawnia refleks.

Wiesz już, że warto pić kawę przed treningiem, ale kiedy dokładnie? To zależy od rodzaju wysiłku. Jeżeli preferujesz sporty wytrzymałościowe np. biegi długodystansowe, to odpowiednia pora na kawę będzie na 15 minut przed startem. W przypadku sportów siłowych i szybkościowych najlepszy czas to około 45 minut przed rozpoczęciem treningu. Kawa przed treningiem skutecznie pomoże Ci zminimalizować ryzyko występowania zakwasów, ale także opóźni odczucie zmęczenia i zmniejszy intensywność ewentualnego bólu. Dlatego kawa tak często zalecana jest dla długodystansowców.

Jeżeli pragniesz polepszyć swoje wyniki sportowe lub po prostu jesteś amatorem, który nie chce odczuwać bólu i zmęczenia po treningu, to kawa jest idealnym rozwiązaniem. Jest to naturalny środek, który nie dość, że ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, to dodatkowo wspaniale smakuje.


 

Dodaj komentarz