wyrzezbiony facet

Fakty i mity o ostarynie

Artykuł zaktualizowany 11 lipca 2023

Ostaryna cieszy się opinią jednej z najlepiej przebadanych i najbezpieczniejszych substancji z grupy SARM. Nic więc dziwnego, że jest tak popularna w środowisku sportowym – m.in. powodując wzrost masy mięśniowej. Jej zainteresowanie w naturalny sposób namnożyło wiele licznych pytań i mitów, które mogą doprowadzić do chaosu informacyjnego. Przyjrzyjmy się tym ciekawostkom bliżej i obalmy lub potwierdźmy – raz na zawsze!

Fakt czy mit: ostaryna jest SARMem?

Fakt. Ostaryna jest selektywnym modulatorem receptorów androgenowych, które powszechnie nazywa się „SARMami”. Początkowo była testowana jest substancja, mająca zastąpić testosteron. Z czasem odkryto jej działanie anaboliczne, z jednoczesną eliminacją androgenowych skutków ubocznych. Docelowo więc jej działanie sprowadza się do: zwiększania masy mięśniowej, wsparcia w spalaniu masy tłuszczowej, wzmocnienia układu ruchu i szybszej regeneracji mięśniowej. Więcej o ostarynie dowiesz się tutaj: https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/sarm-i-prohormony/ostaryna/

Fakt czy mit: ostaryna jest sterydem?

Mit. Jej anaboliczne działanie nie ma budowy steroidowej i co za tym idzie — nie konwertuje do steroidów. Co więcej – nie aktywuje także receptorów i nie aromatyzuje do estrogenów, przez co jest znacznie bezpieczniejszą substancją – tj. pozbawioną skutków ubocznych, które ściśle przypisuje się sterydom.

Fakt czy mit: ostaryna pozbawiona jest skutków ubocznych?

Fakt i mit jednocześnie. Ciężko z całą stanowczością wskazać substancję, która pozbawiona jest skutków ubocznych. W rzeczywistości bowiem wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, chorób współistniejących, spożywania innych leków itd.

SARMy są jednak znacznie bezpieczniejsze niż sterydy anaboliczno-androgenne, a co za tym idzie – ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest mniejsze, niż w przypadku innych, silnych substancji zakazanych.

Fakt czy mit: ostaryna nie powoduje zablokowania osi HPTA i nie blokuje własnej produkcji testosteronu

Mit. Co prawda ostaryna spożywana jest w niewielkich ilościach, ale nadal obarczona jest ryzykiem blokowania produkcji testosteronu oraz blokowania osi HPTA. Jak zawsze jednak – wiele zależy od osobistych predyspozycji, dlatego tak ważne jest regularne badanie hormonów płciowych.

Fakt czy mit: należy zachować ostrożność w dawkowaniu ostaryny?

Fakt. Ostaryna, tak jak każdy inny środek lub suplement, wymaga ostrożności i racjonalnego podejścia. Przyjmuje się, że najlepsze efekty uzyskuje się przy dawkach rzędu od 1 do 3mg. Zdarza się, że zaawansowani użytkownicy sięgają nawet po wielokrotność tej dawki – co wymaga pilnej konsultacji ze specjalistami oraz stałego kontrolowania stanu zdrowia.

Uwaga! Zawsze przed wprowadzeniem suplementów wykonaj podstawowe badania z krwi – uwzględniając przy tym hormony płciowe!

Fakt czy mit: ostaryna jest przebadana?

Fakt. Ostaryna jest najlepiej i najdokładniej przebadanym SARMem na rynku. Od wielu lat analizuje się ją pod kątem działania, ale także skutków ubocznych i działań niepożądanych. Dotychczasowe wyniki pozwalają nam precyzyjnie sklasyfikować tę substancję, jednocześnie podkreślając, że SARMy nieustannie poddawane są rozwijającym i nowym analizom – również pod kątem oddziaływania na układ hormonalny.

Dodaj komentarz