kobiety z kijkami nordic walking

Jakie kije wybrać do Nordic Walking?

Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019


Nordic Walking obecnie to nie tylko kilkukilometrowy spacer z przyjaciółmi, ale też dyscyplina sportowa. W różnych częściach naszego kraju odbywają się marsze Nordic Walking dla amatorów. Fascynatów tego sportu nie brakuje. Mamy już szkoły Nordic Walking, które uczą prawidłowej techniki chodzenia. Co ważne, zanim zaczniemy uprawiać tę dyscyplinę na poważnie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.


Z czego składa się profesjonalny kij do Nordic Walking?

Kije dedykowane Nordic Walking często mylone są z kijami tretingowymi, które zazwyczaj używane są do spacerów po górach lub na nierównym terenie. Różnice wydają się nieduże, ale jednak do tej techniki chodzenia wymagane są specjalnie wykonane:
– rękojeście z rękawiczkami
– profil kija właściwego
– grot z talerzykami.


Rękojeść i rękawica

Rękojeść jest smukła, bez talerzyka i wgłębień na palce. Zazwyczaj wykonana jest z korka z domieszką sztucznego tworzywa albo z gumy. Korkowa jest o tyle lepsza, że dłonie nie będą nam się pociły.
Główną częścią rękojeści jest rękawiczka, która jest dopasowana do prawej i lewej dłoni. Oznakowana literami L- left i R- right. Rękawiczka powinna być wygodna i ściśle dopasowana do dłoni.


Kijki do Nordic Walking

Kije mogą być jedno lub dwuczęściowe. Jeżeli kupujemy dla siebie, to warto wybrać o jednej i stałej długości. Przy regulowanej wysokości należy zwrócić uwagę na mechanizm regulacji, który często zawodzi nawet w kijach markowych. Uszkodzenie takiego mechanizmu stwarza duże niebezpieczeństwo podczas treningu. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem jest kij jednoczęściowy.

Kije do Nordic Walking mogą być wykonane z Aluminium, z włókna węglowego lub szklanego. Te Aluminiowe są nieco cięższe, ale też nie ulegną złamaniu, a raczej zgięciu. Włókno szklane lub węglowe nadaje lekkości kijom, ale te kije mogą ulec złamaniu. Co prawda jak już wybieramy produkty z tych materiałów, to najlepiej wybrać profesjonalne i wysokiej jakości. Te ulegają uszkodzeniu w wyjątkowych przypadkach.


Jak dobrać wysokość kija do wzrostu?

Stań w pozycji wyprostowanej. Ramię przylega do tułowia. Następnie kij wybijamy przed siebie. Ramię i przedramię powinny tworzyć kąt prosty lub ewentualnie delikatnie rozwarty. Kije zazwyczaj dobieramy indywidualnie.
Jeżeli chcemy sprawić komuś prezent, należy upewnić się, ile ma wzrostu potencjalny obdarowany. Następnie dokonujemy wyboru odpowiedniej długości na zasadzie 0,68 x wzrost w centymetrach.


Końcówki kija do Nordic Walking

Kij do Nordic Walking zakończony jest ostrym grotem, okrągłym lub trójkątnym. Dzięki temu kij może być wbijany w miękkie podłoże. Grot zakończony jest talerzykiem, który uniemożliwia zapadanie się kija w ziemię.
W przypadku poruszania się po twardych powierzchniach, takich jak asfalt, należy używać gumowych nakładek na groty. Zazwyczaj dołączone są do kijków.


 

Dodaj komentarz