czy nasiona marihuany są legalne

Czy nasiona marihuany są legalne?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Marihuana wywołuje dość jednoznaczne skojarzenia: narkotyk, który prowadzi do uzależnienia. Tymczasem, konopie indyjskie mogą być wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie życia, łącznie z medycyną. I chociaż w Polsce nie można legalnie uprawiać marihuany, to możliwy jest zakup jej nasion w celach kolekcjonerskich. Jak to możliwe?

Zmiany w myśleniu na temat marihuany zaczęły się rozpowszechniać w chwili, kiedy nasz rząd przyjął ustawę, która umożliwiła lekarzom wypisywanie medycznej odmiany marihuany dla pacjentów cierpiącym na różnorodne schorzenia.

Kolejną legalną drogą dla zaistnienia konopi w naszej przestrzeni jest możliwość sprzedaży, zakupu i posiadania nasion marihuany w celach kolekcjonerskich. A że pasjonatów konopi indyjskich nie brakuje, to w odpowiedzi na ich zainteresowanie zaczęły powstawać specjalne sklepy – banki nasion, czyli seedbanki, w których można legalnie zakupić nasiona marihuany.


Seedbank – pomysł na legalny biznes

Dla wielu osób legalna sprzedaż tych nasion wydaje się niemożliwa i nielogiczna, skoro uprawianie i użytkowanie wyrosłych z nich roślin jest już przestępstwem. Jednak w świetle przepisów wszystko jest proste. Same nasiona marihuany nie zawierają w sobie ani tetrahydrokannabinol (THC), ani żadnych innych substancji o działaniu psychoaktywnym. Ponadto, zgodnie z literą prawa, nasiona konopi indyjskich nie są nawet uznawane za substancję, która może być wykorzystana do wyrobu nielegalnych narkotyków, czyli nie są tak zwanym prekursorem. Wniosek jest prosty – handel nasionami nie jest przestępstwem, a seedbank to sklep jak każdy inny. Poza sklepami internetowymi, takimi jak Holenderski Skun coraz częściej można również spotkać tradycyjne, stacjonarne placówki oferujące ten nietypowy towar kolekcjonerski.


Ile kosztują nasiona marihuany?

Ceny nasion konopi indyjskich są zróżnicowane, jednak zwykle za jedną sztukę trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Seedbank, który nie chce stracić klientów, powinien przede wszystkim zadbać o ich właściwe przechowywanie, czyli odpowiednią temperaturę, poziom wilgotności i brak dostępu do światła. Nasiona są sprowadzane bezpośrednio od producentów konopnych, a dzielić je można na wiele kategorii, od podziału ze względu na przeznaczenie (marihuana lecznicza, nasiona feminizowane), przez rodzaj odmiany konopi, po inne cechy, które mogą stać się kluczem dla kolekcjonera.


Legalne nasiona marihuany

Ponieważ nasiona konopi indyjskich można zakupić jedynie do celów kolekcjonerskich, przed dokonaniem zakupu potencjalny klient powinien zostać poinformowany o stanie prawnym w tym względzie. Gdzie można znaleźć takie informacje? W przypadku sklepów internetowych zwykle znajdują się w one regulaminie seedbanku. W takim przypadku, zanim klient sfinalizuje zakup, zwykle przychodzi mu zaznaczyć, że zapoznał się z regulaminem, a tym samym jest świadomy, że jeśli wykorzysta nasiona do innych celów niż kolekcjonerskie, grożą mu za to konsekwencje prawne. Wszystkie informacje, które są zamieszczane na stronie internetowej seedbanku i dotyczą konkretnych nasion, na przykład zawartości poszczególnych substancji, ich właściwości, a nawet warunków uprawy, mają charakter jedynie edukacyjny i nie można ich interpretować jako podpowiedzi, czy wręcz zachęty do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.


 

Dodaj komentarz