papierosy

E-papierosy i podgrzewacze tytoniu. Alternatywa dla mentoli

Artykuł zaktualizowany 3 sierpnia 2023


Zakaz mentoli wszedł w życie 20 maja 2020 roku. Objął nie tylko papierosy mentolowe. Wycofanie papierosów mentolowych to duży problem dla osób, które do momentu jego wprowadzenia używały aromatyzowanych wyrobów tytoniowych. Zakaz mentoli obejmuje bowiem nie tylko mentole, ale także inne popularne produkty. Co pozostało palaczom po wprowadzeniu zakazu?


Wycofanie papierosów mentolowych to duży problem dla osób, które do momentu jego wprowadzenia używały aromatyzowanych wyrobów tytoniowych. Zakaz mentoli obejmuje bowiem nie tylko mentole, ale także inne popularne produkty. Co pozostało palaczom po wprowadzeniu zakazu?

Zakaz mentoli. Skąd się wziął?

Wycofanie papierosów mentolowych przegłosował w 2014 roku Parlament Europejski przyjmując tzw. dyrektywę tytoniową. Zgodnie z jej przepisami od 20 maja 2020 roku zakazana została sprzedaż „papierosów o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”.

„Aromatem charakterystycznym” europarlamentarzyści określają wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, który powstaje na skutek zastosowania specjalnych dodatków. Dodatkiem może być zapach lub smak przypraw, ziół, owoców, alkoholu, słodyczy, wanilii czy właśnie mentolu.

Wraz z wprowadzeniem zakazu sprzedaży papierosów mentolowych zostały więc wycofane ze sprzedaży nie tylko papierosy mentolowe czy papierosy klikane (z kapsułką z aromatem umieszczoną w papierosowym filtrze), ale również aromatyzujące płyny do papierosów czy aromatyzowany tytoń do samodzielnej produkcji papierosów.

W opinii europosłów aromat dodawany do wyrobów tytoniowych może pozytywnie wpływać na smak tytoniu, a przez to sprawiać, że młode osoby chętniej po nie sięgną. Aromatyzowany wyroby mogą także sprawić, że palaczom trudniej jest pożegnać się z nałogiem.

Wycofanie papierosów mentolowych. Jakie zamienniki pozostały na rynku?

Wycofanie mentoli znacząco wpłynęło na wybory wielu osób. Zakaz mentoli objął wszystkie kraje Unii Europejskiej, a tylko w Polsce po aromatyzowane wyroby tytoniowe sięgało 3-4 miliony osób (stanowi do ponad 40 proc. palaczy, których w naszym kraju jest ok. 9 milionów).

Palaczom mentoli, po 20 maja 2020 roku, pozostał wybór w postaci tradycyjnych, niearomatyzowanych papierosów, rzucenie palenia lub produkty alternatywne takie jak e-papierosy i podgrzewacze tytoniu.

Ani papierosy elektroniczne, ani podgrzewacze tytoniu nie zostały objęte zakazem sprzedaży. W ocenie posłów Parlamentu Europejskiego dym, który wydziela się podczas używania e-papierosów jest mniej szkodliwy niż w przypadku tradycyjnych papierosów. Z kolei przy stosowaniu podgrzewaczy tytoniu dym nie jest wydzielany w ogóle.

Dodaj komentarz