Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Każdy mężczyzna pragnie być silny zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Od zawsze wpaja się nam, że prawdziwy facet niczego się nie boi, nie może płakać, nie może narzekać. Jeśli ma problem, musi go rozwiązać samodzielnie. Tego rodzaju stereotypy są krzywdzące i prowadzą do bardzo niebezpiecznych sytuacji.
Jedną z nich jest zaniechanie leczenia w przypadku wielu dolegliwości. O ile jeszcze z grypą lub złamaniem otwartym być może uda się do lekarza, o tyle z pewnością nie zgłosi się po pomoc, jeśli dotknie go taki problem jak nietrzymanie moczu. To błąd! Nietrzymanie moczu nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem, dlatego nie należy go bagatelizować. Jakie są możliwe przyczyny?
Nietrzymanie moczu – co to jest?
Otwarte mównie o tym, że coś dolega, boli czy niepokoi jest niemalże ujmą na męskim honorze. Właśnie tak większość mężczyzn postrzega kwestie związane z własnymi problemami – czy to natury zdrowotnej, czy innej. To bardzo duży błąd, bo ukrywanie pewnych komplikacji prowadzi jedynie do ich narastania. Nietrzymanie moczu – w męskiej ocenie – to chyba jedna z najgorszych przypadłości, jaka może się zdarzyć.
NTM, czyli właśnie nietrzymanie moczu, prowadzi bardzo często do wycofania się z życia towarzyskiego, ograniczenia aktywności, obniżenia samooceny, a w skrajnych przypadkach może spowodować poważne zaburzenia, z depresją na czele. A wszystko dlatego, że mężczyźni nie chcą przyznać się do krępującego schorzenia, nie chcą sięgnąć po fachową pomoc i wsparcie bliskich. Tymczasem wczesna interwencja w tym zakresie może całkowicie wyeliminować problem.
Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu nie jest dolegliwością typowo kobiecą i nie dotyczy osób wyłącznie w wieku podeszłym. Może dotknąć każdą płeć, w niemal każdym przedziale wiekowym. A co najistotniejsze, zawsze wymaga ustalenia przyczyny i podjęcia leczenia.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny
Jeśli chodzi o taką dolegliwość jak nietrzymanie moczu u mężczyzn, przyczyny mogą być rozmaite – zarówno błahe, jak i poważne, wymagające natychmiastowego podjęcia leczenia. Warto więc trzymać rękę na pulsie i bliżej poznać temat.
Nietrzymanie moczu, czyli jego mimowolne, niezamierzone oddawanie, może być związane m.in. z zaburzeniami w obrębie układu nerwowego, jednak zdecydowanie częściej wywołane jest nieprawidłowościami mającymi źródło w układnie moczowym. Jedną z najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn są zatem choroby gruczołu krokowego. Za problemy z kontrolą nad oddawaniem moczu może być też odpowiedzialne zapalenie pęcherza.
Ponadto nietrzymanie moczu może wystąpić lub nasilić się pod wpływem takich czynników jak m.in. nadwaga i otyłość, przewlekłe zaparcia, picie alkoholu, kawy i innych napojów zawierających kofeinę, przyjmowanie leków o działaniu moczopędnym. Dodatkowo może współwystępować z chorobami neurologicznymi, jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.
Jak walczyć z nietrzymaniem moczu?
Po pierwsze z całą pewnością należy przełamać opór i zgłosić się do lekarza. Tylko specjalista, po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu badań, może ustalić główną przyczynę oraz wdrożyć skuteczne leczenie. Istotna jest jednoczesna zmiana stylu życia na zdrowszy (w przypadku występowania otyłości czy/i spożywania nadmiernych ilości alkoholu, etc.), który będzie wspierał prawidłowe funkcjonowanie pęcherza.
Dodatkowo warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, jak np. męskie wkładki higieniczne, które pozwolą przywrócić kontrolę nad codziennym życiem. Cechują się one różnymi stopniami chłonności, absorbują wilgoć i nieprzyjemny zapach, a do tego są wyjątkowo dyskretne, dzięki czemu mężczyzna na powrót może poczuć się pewnie i męsko.
Jak dobrać odpowiedni produkt do własnych potrzeb? To zadanie może wydawać się początkowo nieco trudne, warto zatem na początek skorzystać z darmowych próbek, dostępnych tutaj: https://www.tena.pl/bezplatna-probka. Problem z nietrzymaniem moczu można i trzeba pokonać!
Bibliografia:
- Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 28.08.2018
- Dr n med. Drabczyk R., Przyczyny nietrzymania moczu, https://nefrologia.mp.pl/lista/84508,przyczyny-nietrzymania-moczu, data dostępu: 28.08.2018