Kiedy nie masz czasu, by pójść do gabinetu…. Kilka słów na temat pomocy psychologicznej przez Internet


Coraz większa liczba Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że z pewnymi problemami nie musimy radzić sobie samodzielnie – kiedy coś nas przytłacza, udajemy się do psychologa. Czasami jednak udanie się do gabinetu osobiście jest niemożliwe – alternatywę stanowi więc spotkanie z psychologiem przez Internet.


Po co mi pomoc psychologiczna online?

Spotkania z psychologiem służą temu, by lepiej radzić sobie w codziennym życiu – zarówno prywatnym, jak i zawodowym. Jeżeli nasze życie ostatnio wymknęło się spod kontroli, a do tego mamy poczucie, że przyczyny naszych problemów tkwią w przeszłości, to warto jest udać się na terapię, dzięki której będziemy mogli odnaleźć i zrozumieć, dlaczego działamy tak, a nie inaczej. Spotkania z psychologiem zwykle odbywają się w gabinecie, ale zdarza się też, że dany psycholog oferuje nam możliwość udzielania pomocy przez Internet.

najnowsze e-poradnia


Co na to nauka?

Skuteczność pomocy psychologicznej zależy od kilku czynników – między innymi od posiadania przez psychologa odpowiedniego wykształcenia (w przypadku psychoterapii, poza ukończeniem studiów magisterskich, terapeuta musi mieć ukończony specjalny kurs psychoterapii w określonym nurcie), poziomu zaangażowania pacjenta i psychologa, poziomu empatii osoby udzielającej pomocy oraz motywacji do zmiany osoby, która zgłasza się po pomoc. Korzystanie z Internetu w celu uzyskania pomocy psychologicznej nie “wymazuje” ani wykształcenia, ani umiejętności interpersonalnych psychologa. Pomoc specjalisty za pośrednictwem Internetu może być zatem tak samo skuteczna, jak ta, którą uzyskalibyśmy w gabinecie.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Choroba Alzheimera, leczenie i objawy


Co muszę mieć, by skorzystać z takiej formy pomocy?

Przede wszystkim istotne jest posiadanie… odpowiedniej motywacji do pracy. Nawet najlepszy i najbardziej doświadczony psycholog nie będzie nam w stanie pomóc, jeżeli nie będziemy pragnęli zmienić pewnych schematów, jakie powielamy w swoim życiu. Od strony technicznej, na ogół wymagane jest posiadanie określonego komunikatora – na przykład Skype – oraz komputera i łącza internetowego, które są na tyle szybkie, by można było przeprowadzić około godzinną rozmowę bez poważniejszych zakłóceń. Dobrze jest także wygospodarować w domowym zaciszu miejsce, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał – wiele osób korzysta więc z tej formy pomocy, gdy na przykład współmałżonek jest w pracy, a dzieci w szkole.

Spotkania z psychologiem przez Internet mogą być początkiem wspaniałej przygody, dzięki której lepiej poznamy siebie i swoje możliwości, a także uporamy się z problemami, które od dawna blokują nas w rozwoju.


Źródło zdjęcia – Designed by Freepik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*