zapalenie-ucha-zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego – domowe metody

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zapalenie ucha zewnętrznego może przerodzić się w naprawdę poważny stan, który w najgorszym przypadku powoduje nawet całkowitą utratę słuchu. Aby wystrzegać się tego stanu rzeczy należy przede wszystkim myć uszy we właściwy sposób oraz reagować po pojawieniu się pierwszych objawów schorzenia.


Zapalenie ucha zewnętrznego – kto się z nim zmaga?

Przyjmuje się, że omawiana dolegliwość spotyka głównie dzieci, co jest zgodne z prawdą. Jest to ściśle związane z wrażliwością ich młodego organizmu na różne czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Szybciej łapią grypę oraz inne wirusy, gdyż ich system immunologiczny czasem nie jest sobie w stanie poradzić z ogromną ilością intruzów przedostających się do organizmu. Zapalenie ucha zewnętrznego spotyka także osoby dorosłe, bez względu na wiek oraz kształt ucha. W ich przypadku jest to związane przede wszystkim z niewłaściwa higieną.

Lekarze cały czas apelują, aby do czyszczenia nie używać jednorazowych patyczków higienicznych, gdyż odpowiadają one za wciskanie wosku do ucha, a nie jego wyciąganie. Jeżeli metoda ta jest praktykowana przez lata w pewnym momencie życia człowiek zauważy dyskomfort w uchu, który staje się intensywniejszy w trakcie jego poruszania. To właśnie objaw zapalenia ucha zewnętrznego, który z biegiem czasu zajmie ucho środkowe, a w najgorszym wypadku spowodują trwałą utratę słuchu.


Zapalenie ucha zewnętrznego – domowe sposoby

Najważniejsza rada związana z zapaleniem ucha dotyczy zapobiegania jego wystąpieniu. Jest to możliwe tylko i wyłącznie, dzięki właściwemu czyszczeniu oraz zapobieganiu sytuacjom, które mogą je narazić na stan chorobowy. Kiedy ból nie jest jeszcze bardzo intensywny i nie przyjmuje na sile, można skorzystać z nieskomplikowanych domowych sposobów, jednakże zapalenie ucha zewnętrznego wymaga wizyty u specjalisty.

Czasem trzeba na nią poczekać, wtedy należy wspierać się przy pomocy omówionych poniżej sposobów. Warto sięgnąć po ciepłe okłady, do których używa się zmoczonego w ciepłej wodzie ręcznika. Przykłada się go do ucha i czeka aż jego temperatura spadnie. Omówiona czynność może odbyć się parokrotnie. Można skorzystać także z suszarki, która jednak posiada znaczną moc i ciepło jest w stanie sparzyć skórę uszu, która jest bardzo delikatna. Kilka razy dziennie można korzystać z gumy do życia, która wpływa pozytywnie na udrażnianie dróg oddechowych.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie czosnku, który wykazuje działanie bakteriobójcze, nie można jednak przesadzać z jego ilością, gdyż istnieje możliwość na pogorszenie aktualnego stanu.


 

Dodaj komentarz