galazka aloesu

Aloes a stany zapalne w naszym organizmie

Artykuł zaktualizowany 10 kwietnia 2020


Nikt nie lubi bólu. Warto jednak niekiedy wsłuchać się w swój organizm i odkryć jego przyczynę. Jedną z nich jest pojawienie się stanu zapalnego w naszym ciele. Można go zwalczać na różne sposoby, wiele korzyści przynosi jednak korzystanie z właściwości naturalnych produktów takich, jak choćby aloes.


Zanim przejdziemy do dokładnego omówienia prozdrowotnych korzyści, które przynosi regularne stosowanie aloesu, należy uzmysłowić sobie jedną rzecz. Nie każdy stan zapalny w naszym organizmie od razu jest zły i niepotrzebny.

Pojawia się on w ludzkim ciele z dwóch konkretnych powodów. Pierwszym z nich jest zlokalizowanie przez układ immunologicznych obcego ciała wewnątrz nas. Mogą to być wirusy albo bakterie, które atakują układ obronny. Wówczas organizm, chroniąc nas, wytwarza stany zapalne, co jest niezmiernie ważne i potrzebne.

Niekiedy zdarza się jednak, że ogniska zapalne pojawiają się, nawet jeśli nie ma żadnego obcego organizmu, a zamiast tego dochodzi do rozwoju choroby autoimmunologicznej. Najczęstszym przykładem tego stanu są choroby stawów (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów) lub układu pokarmowego (między innymi choroba Leśniowskiego i Crohna). Wówczas schorzenie może być olbrzymim problemem do opanowania.

Aloes dobry na wszystko?

Aloes jest rośliną stosowaną w lecznictwie i kosmetykach od czasów starożytnych. Pojawia się w licznych pismach antycznych, traktatach średniowiecznych, a także w opracowaniach nowożytnych. Naukowcy chętnie sięgali po niego, wykorzystując go w nalewkach zdrowotnych, kremach i maściach, które miały wspierać procesy leczenia oraz zapewniać urodę i piękny wygląd.

Mówi się, że aloes zapewnia wieczną młodość. Przykładem na potwierdzenie tej tezy może być chociaż postać jego gorliwego propagatora, XVIII-wiecznego, szwedzkiego lekarza, Clausa Samsta, który dożył wieku 104 lat i bynajmniej nie umarł ze starości, a z powodu nieszczęśliwego wypadku podczas jazdy konnej.

W aloesie odkryto ponad 150 substancji czynnych, które mają aktywny wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Część z nich, jak cukry, kwasy tłuszczowe i aminokwasy ma dokładnie opisane działanie przeciwzapalne, które pomaga leczyć nawet najtrudniejsze przypadki medyczne.

Jakie są najczęstsze schorzenia, przy których warto sięgnąć po aloes?

Leczenie stanów zapalnych żołądka i wrzodów

Najczęstszą przyczyną powstawania stanów zapalnych żołądka i występowania wrzodów są rozmaite grupy bakterii. Infekcje tego typu można z powodzeniem leczyć z pomocą aloesu, który ma potwierdzone właściwości przeciwbakteryjne. Roślina ta staje się składnikiem soków, które stosowane są nie tylko w przypadku problemów z układem pokarmowym. Tego typu produkty znajdujemy w sklepie NajlepszyAloes.pl.

Stwierdzono między innymi, że żel z tej rośliny potrafi regulować wydzielanie kwasów żołądkowych oraz zmniejsza ilość TNF, czyli czynnika martwicy nowotworowej. Jest to rodzaj białka ściśle powiązany z występowaniem procesów zapalnych w ludzkim ciele.

Szybsze gojenie ran

Stany zapalne zazwyczaj przyczyniają się do występowania bolesnych ran, które mogą pojawiać się na skórze, jak i we wnętrzu organizmu. Aloes jest uznanym od lat środkiem przyspieszającym ich gojenie, dzięki zawartym w jego składzie substancjom o działaniu przeciwzapalnym.

Najwięcej oczywiście mówi się o właściwościach leczniczych w przypadku oparzeń słonecznych. W takiej sytuacji maści i żele aloesowe pomagają regenerować uszkodzoną skórę. Wspomagają proces odnowy kolagenu i odbudowy komórek skóry oraz intensywnie nawilżają. Dzieje się tak, dzięki pobudzeniu fibroblastów, obecnych z tkance łącznej, do wytężonego działania.

Aloesowy zabójca bólu

Działanie przeciwzapalne oraz nawilżające i uśmierzające sprawiają ponadto, że aloes jest uznawany za roślinę o właściwościach mocno przeciwbólowych, która jest stosunkowo bezpieczna dla człowieka, jako że nie zawiera niebezpiecznych i mocno podrażniających substancji, obecnych w powszechnie dostępnych środkach przeciwbólowych.

Aloes – mnogość zastosowań

Naprawdę trudno przecenić zbawienne działanie aloesu, który z powodzeniem można wykorzystywać w różnych obszarach zdrowotnych, regularnie potwierdzanych przez kolejne badania. Można go stosować w formie maści lub żelu powierzchniowo, na stany chorobowe skóry albo pić w formie soku lub napojów na bazie aloesu. Pomaga utrzymać dobrą kondycję oraz wrócić do zdrowia, stanowiąc remedium na wiele, różnych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *