hemoroidy

Czym są hemoroidy i jak je leczyć?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Choroba potocznie zwana hemoroidami posiada cztery stadia zaawansowania jej rozwoju. Nie zdiagnozowana i nieleczona sukcesywnie przechodzi z jednego etapu w drugi. Poniżej omówimy  cztery fazy jej zaawansowania i postaramy się szczegółowo je opisać.


Jak leczyć hemoroidy?

Przede wszystkim należy zacząć od zmiany diety. Spożywaj więcej warzyw i owoców, pij więcej wody niegazowej i unikaj słodyczy, mięsa i napojów gazowanych. Dodatkowo, zacznij więcej się ruszać. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, wystarczy zacząć od zwykłych spacerów.

Możesz próbować złagodzić objawy choroby hemoroidalnej, kupując maści i czopki bez recepty, takie jak: rectosol, hemorectal, tytanoreina, procto-glyvenol. Pamiętaj o myciu okolic intymnych po wypróżnieniu, najlepiej delikatnym żelem lub mydłem. Stałe dbanie o czystość sprzyja leczeniu choroby.

Terapia wibroakustyczna jest innowacyjną, bezinwazyjną metodą leczenia choroby hemoroidalnej. Włączenie tej metody do standardowych zabiegów leczniczych, daje możliwość pełnego przywrócenia funkcjonowania splotów przyodbytowych. Jednak tylko w 1-szym i 2-gim stadium choroby, kiedy znacznej degradacji nie uległy więzadła Parksa. Zastosowanie fonowanie sprzyja gojeniu się ran i poprawia funkcjonowanie gruczołów okołoodbytowych.


Jak wygląda rozwój choroby hemoroidalnej?

Stadium I

W pierwszej fazie rozwoju choroby hemoroidy są jeszcze w małym stopniu dokuczliwe. Zazwyczaj pacjenci skarżą się na pieczenie i świąd w okolicy odbytu. Na tym etapie dolegliwości te nie są zbyt kłopotliwe, aby udać się do lekarza i  złożyć wizytę w gabinecie proktologicznym. Niepokój i przerażenie dopiero pojawia się przy pojawieniu się krwi w stolcu, kojarzonego z krwawieniem z przewodu pokarmowego np.: z  wątroby, jelit lub innego organu. Co skłania do zasięgnięcia opinii lekarskiej i tym samym z ulgą przyjęcia diagnozy że to hemoroidy są przyczyną naszych dolegliwości.

Cechą charakterystyczną krwi, odróżniającą chorobę hemoroidalną od dolegliwości górnych organów układu pokarmowego jest jej kolor. Jasnoczerwona krew zazwyczaj świadczy o chorobie odbytu, zaś przy schorzeniach powiązanych typowo z układem pokarmowym mamy do czynienia z kolorem brunatnym krwi. Same hemoroidy są łatwe do leczenia i nie są związane z wrażliwymi organami układu pokarmowego takimi jak p. wątroba czy żołądek.

Stadium II

W drugim stadium choroby tzw. guzki krwawnicze odbytu mogą wypadać podczas wysiłku fizycznego poza granicę kresy grzebieniastej i samoistnie się cofać. Krwawienie z dróg odbytniczych staje się bardziej intensywne. Takie wypadanie guzków jest niepokojącym i nieprzyjemnym objawem dla pacjenta chorego na hemoroidy. Jednak są odpowiednie metody lecznicze, łagodzące te przypadłości.

Stadium III

Na trzecim etapie rozwoju choroby guzki krwawnicze pozostają na zewnątrz odbytu. Przy krwawieniu z okolic analnych towarzyszy silny ból, pieczenie i świąd. W tej fazie pojawiają się problemy z siedzeniem, z powodu dolegliwości w części odbytniczej ciała. To już fakt przekonujący do złożenia wizyty u lekarza patologa. W tym stadium rozwoju choroby pacjenci kierowani są już na operacje.

Stadium IV

Ostatni i zarazem najgorszy etap rozwoju choroby. W tym stadium wypadnięciu guzków towarzyszy silny ból, obrzęk i stan zapalny okolic analnych. To już jest istne piekło dla chorego. Hemoroidy stają się wprost nie do zniesienia. Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W tej fazie od razu czeka go operacja usunięcia żylaków, która jednak nie gwarantuje do końca poprawy stanu jego zdrowia.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *