Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Podczas rekonwalescencji najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń ortopedy lub fizjoterapeuty. Wśród najistotniejszych wytycznych przeważnie jest oszczędzanie kontuzjowanego miejsca, i stosowanie takich akcesoriów, jak stabilizator na kolano, który niekiedy jest niezbędny.
Co zrobić przy kontuzji kolana?
Kontuzje przeciążeniowe oraz nagłe, zarówno w tkance łącznej, jak i mięśniowej przeważnie sprowadza się do naruszenia ciągłości tkanki poprzez jej rozerwanie. Stabilizator na kolano i inne akcesoria, które mają za zadanie ograniczyć ruchy w chorym narządzie pełnią tutaj niezwykle ważną funkcję, która umożliwia optymalne regenerowanie się uszkodzonych tkanek. Dzieje się tak za sprawą schematu, w jakim przebiega proces regeneracji. Podczas uszkodzenia tkanki, następuje jej fizyczne rozerwanie, co organizm odnotowuje za pomocą specjalnych receptorów.
Następnie dochodzi do rozpoczęcia procesu gojenia się, na skutek transportowania substancji odżywczych oraz odpowiednich związków chemicznych, które niosą w sobie informację o tym, w jaki sposób tkanka była wcześniej zbudowana. Poza dostarczeniem substancji odżywczych w postaci dobrej diety, trzeba zapewnić choremu miejscu stabilizację, która sprawi, że cały proces będzie mógł spokojnie przebiegać. W przeciwnym razie rana i mikro uszkodzenia nie dość, że nie będą się goić, to jeszcze mogą się pogłębiać. Stabilizator na kolano jest bardzo istotny do tego, aby uniemożliwić zbyt gwałtowne ruchy, dopiero co uszkodzonym tkankom.
Przy jakich kontuzjach przydaje się stabilizator na kolano?
Użycie stabilizatora na kolano jest czasem alternatywą dla całkowitego usztywnienia nogi i założenia gipsu, a czasem jest stosowane jako kontynuacja rekonwalescencji po zdjęciu gipsu. Często stabilizator na kolano wystarczy podczas całego procesu wychodzenia z kontuzji. Należy go stosować według zaleceń ortopedów i fizjoterapeutów, którzy zajmują się rehabilitacją. Przeważnie użycie stabilizatora jest konieczne po zerwaniu więzadeł, które jest bardzo popularne zwłaszcza wśród sportowców.
Uniemożliwia ono prawidłowe funkcjonowanie stawu kolanowego, a dochodzenie do siebie po operacji rekonstrukcji więzadeł może trwać nawet kilka miesięcy, podczas których bezwzględnie trzeba korzystać ze stabilizatora. W przypadku mniej poważnych kontuzji również zaleca się stosowanie stabilizacji. Mogą to być na przykład lekkie naciągnięcia ścięgien w okolicy kolana lub uszkodzenia rzepki kolanowej.