kobieta mysli nad czyms

Kiedy trzeba udać się do flebologa?

Artykuł zaktualizowany 5 maja 2023


Choroby układu krwionośnego stają się powoli prawdziwą plagą naszych czasów. Dlaczego tak to wygląda? Ponieważ niestety przestaliśmy o siebie dbać – palimy papierosy, odżywiamy się przetworzonym jedzeniem i zupełnie nie przywiązujemy wagi do aktywności fizycznej. To tylko niektóre z bardzo wielu problemów, które powodują, że z naszymi żyłami coś zaczyna być nie w porządku. Nie powinniśmy podchodzić do tego lekceważąco, ponieważ tego rodzaju choroby niosą ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne i w pewnym momencie może być już nawet za późno na leczenie. 


Flebolog jest specjalistą, który zajmuje się właśnie tym – chorobami naszych żył. Nie każdy jednak o tym wie, ponieważ w tych kwestiach często w pierwszej kolejności zgłaszamy się do naszego lekarza pierwszego kontaktu. Nie jest to oczywiście błąd, ale później należałoby już korzystać z pomocy specjalisty, który doskonale zna się na układzie krwionośnym i może zaproponować nam najskuteczniejsze rozwiązanie naszego problemu.  

Z jakimi problemami powinniśmy iść do flebologa? 

Przede wszystkim warto iść do takiego lekarza, jeżeli na naszych nogach pojawiają się żylaki – w szczególności walczą z tym kobiety, ale mogą one również wystąpić u panów. Te charakterystyczne “pajączki” na skórze nie są może bardzo groźne, ale jeżeli nie będziemy ich w ogóle leczyć to mogą już doprowadzić do nieprzyjemnych komplikacji. Kto jest na nie najbardziej narażony? Osoby, które w swojej pracy bardzo dużo stoją i w efekcie tego czują ból w nogach. Naszą uwagę powinna również zwrócić opuchlizna i charakterystyczne uczucie ciężkości. Jeżeli po pewnym czasie ono nie ustępuje to koniecznie zapiszmy się do flebologa. 

Mało kto wie, że to ten właśnie lekarz może nam pomóc w walce z hemoroidami – jest to dosyć wstydliwy problem i dużo osób obawia się takiej wizyty, ale możemy mieć pewność, że dla flebologa nie jest to nic nowego. Na pewno potraktuje nas on profesjonalnie i nie będziemy musieli dłużej męczyć się z naszym kłopotem. 

Co jeszcze leczy flebolog? 

Jedną z poważniejszych dolegliwości, jakie leczy ten specjalista jest zakrzepica – tutaj istnieje już poważne ryzyko śmierci pacjenta, więc musimy koniecznie rozpocząć leczenie. W przypadku tej choroby najtrudniejsze jest to, że wiele osób ponownie ignoruje objawy lub uważa, że są one efektem żylaków – często mamy do czynienia z bólem nóg i uczuciem ciężkości. To właśnie dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badań i porzucenie szkodliwych nałogów, które zwiększają ryzyko zachorowania. W Warszawie polecamy specjalistę flebologa w Centrum Medycznym Medispace.

Dodaj komentarz