Artykuł zaktualizowany 8 grudnia 2021
Częste oddawanie moczu to bardzo uciążliwa dolegliwość, która męczy każdego, komu się przytrafi. Na początku większość bagatelizuje całą sprawę, ale gdy nie mija ona następnego dnia lub – co gorsza – przez tydzień, zaczynamy się zastanawiać, co jest tego przyczyną. Sprawdź, jakie mogą być powody takiego stanu rzeczy i jak sobie radzić w tej sytuacji.
Zbyt częsta potrzeba oddawania moczu i to w niewielkich ilościach to właśnie tak zwany częstomocz. Problem, który w pierwszej chwili może wydawać się błahy, potrafi szybko przerodzić się w duży kłopot. Niestety utrudnia to normalne funkcjonowanie i potrafi zrujnować nasz tryb życia. Co zatem powinno niepokoić? Przyjmuje się, że częste oddawanie moczu to 7-8 razy dziennie i co najmniej 2 razy w nocy. Tyle „wycieczek” do toalety powinno już skłonić do konsultacji u lekarza. Jeśli dodatkowo pojawia się uczucie konieczności oddania moczu tuż po wizycie w toalecie, to sygnał, by nie zwlekać z wizytą w ośrodku zdrowia.
Częste oddawanie moczu – przyczyny
Czasami przyczyny częstych wizyt w toalecie są dość prozaiczne, bo zwykłe przeziębienie może powodować częstszą konieczność oddawania moczu. Niestety jednak nie zawsze się tak zdarza. Stosunkowo prosto jest wyleczyć zwykłe zapalenie pęcherza moczowego, ale niestety częste oddawanie moczu może też być efektem wielu innych chorób.
Konieczność częstych wizyt w toalecie może być spowodowana stanem zapalnym gruczołu krokowego, kolką nerkową lub wręcz procesem nowotworowym, który umiejscowił się właśnie w pęcherzu moczowym.
Omawiane dolegliwości towarzyszą także pojawieniu się lub nieprawidłowo leczonej cukrzycy, niedoczynności przysadki mózgowej lub uszkodzeniu mózgu czy rdzenia kręgowego. Zdarzają się także takie jednostki chorobowe jak zespół bolesnego pęcherza, nadreaktywność pęcherza moczowego lub jego przepuklina.
Częste oddawanie moczu – ciąża i poród
Na częste oddawanie moczu skarży się wiele kobiet w ciąży. Co ciekawe, objaw ten może pojawić się już w 6-7 tygodniu ciąży i może utrzymywać się nawet kilka miesięcy po porodzie. Na szczęście w większości przypadków dolegliwość ta mija samoistnie. Tu przyczyną jest zwykle powiększająca się macica, która wraz z czasem coraz bardziej uciska na pęcherz moczowy. Jednocześnie zbyt duże obciążenie mięśni dna miednicy powoduje utratę ich dobrej kondycji, co także przyczynia się właśnie do częstego oddawania moczu, a nawet jego nietrzymania.
Kobiety w ciąży są także znacznie bardziej podatne na infekcje dróg moczowych. W tym okresie szczególnie należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, by nie dopuścić do rozwoju infekcji, która swoim zasięgiem może objąć i nerki, i drogi rodne. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do poronienia.
Częste oddawanie moczu – jak postępować?
Jeśli pojawią się niepokojące objawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Należy też zadbać jeszcze bardziej o higienę, by ograniczać możliwość rozprzestrzeniania się infekcji. Na czas występowania dolegliwości warto sięgnąć po dostępne środki higieniczne, takie jak majtki chłonne czy pieluchomajtki, które umożliwią w miarę normalne funkcjonowanie.