kobieta w okularach

USG Doppler tętnic nerkowych a nadciśnienie

Artykuł zaktualizowany 5 maja 2023


Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną na świecie. Zgodnie z badaniem NATPOL 2011, szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze chorować może około 32% Polaków między 18. a 79. rokiem życia, a co trzeci z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.


Choroba ta jest bardzo podstępna i niebezpieczna, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów, a nieleczona zwiększa ryzyko zapadalności na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz śmierci. Choć diagnoza nadciśnienia opiera się w głównej mierze na pomiarach ciśnienia tętniczego, tak równie ważne jest określenie podłoża tej choroby. Do ważnych badań, znajdujących zastosowanie w diagnostyce nadciśnienia tętniczego, należy USG Doppler tętnic nerkowych.

Kiedy warto wykonać USG Dopplera tętnic nerkowych?

USG Doppler tętnic nerkowych pozwala na ocenę stanu tętnicy nerkowej oraz uwidocznienie ewentualnych zmian chorobowych w samej nerce i naczyniach wewnątrznerkowych. Badanie to jest podstawową metodą wykrywania zwężeń tętnicy nerkowej, które są częstą przyczyną nadciśnienia tętniczego, zwłaszcza wśród młodych osób. Wśród innych wskazań do tego badania, wymienić należy:

  • stan po transplantacji nerki;
  • obecność stentu w tętnicy nerkowej;
  • podejrzenie zakrzepicy żyły nerkowej;
  • nieprawidłowości w obrębie nerki;
  • nieprawidłowe parametry nerkowe w badaniach laboratoryjnych;
  • pogorszenie funkcji nerek;
  • objawy miażdżycy tętnic nerkowych.

Przygotowanie do badania ultrasonograficznego Dopplera tętnic nerkowych

USG Dopplera to badanie wykonywane przez powłoki brzuszne. Warto pamiętać, że na 3 dni przed planowaną wizytą należy przyjmować symetykon, który ma na celu pozbycie się gazów jelitowych. W przeddzień badania zaleca się unikać spożywania ciężkostrawnych potraw, a na samo badanie należy zjawić się na czczo. Warto też zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną.

Przebieg badania USG Doppler tętnic nerkowych

USG tętnic nerkowych jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym i w pełni bezbolesnym. Wykorzystuje on tzw. zjawisko Dopplera pozwalające na ocenę prędkości oraz kierunku przepływu krwi w naczyniach. Emitowane przez sondę fale ultradźwiękowe, padając na krwinki płynące w naczyniach krwionośnych, zmieniają swoją częstotliwość proporcjonalnie do prędkości przepływu krwi. Dzięki temu specjalista wykonujący badanie może ocenić ewentualny stopień oraz lokalizację zwężenia lub niedrożności tętnic nerkowych.

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na badany obszar specjalny żel, a następnie przykłada sondę ultrasonograficzną. Przesuwając ją delikatnie w różnych kierunkach uwidacznia kolejne struktury tętnic oraz samych nerek, sprawdzając czy w ich obrębie nie znajdują się patologiczne zwężenia. Badanie wykonywane jest w czasie rzeczywistym, co pozwala określić stan tętnic i nerek już podczas jego przebiegu. Wydruk badania, wraz z jego opisem, pacjent otrzymuje tuż po wizycie.

Dodaj komentarz