Artykuł zaktualizowany 15 listopada 2021
Długotrwałe palenie papierosów jest niekorzystne dla zdrowia. Powoduje różne skutki uboczne, oraz liczne choroby. Częste objawy to między innymi długotrwały, uciążliwy, suchy kaszel palacza. To może być objaw poważnego schorzenia przewlekłego, na przykład raka płuc, czy gruźlicy.
Najczęstsze choroby związane z paleniem papierosów
Palacze są narażeni na większe ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy, na przykład płuc lub krtani. Ponadto bardzo często mają choroby układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego. Grozi im udar mózgu, miażdżyca, nadciśnienie, osteoporoza, astma oskrzelowa, a także rozmaite alergie. Co więcej, skutki palenia będą widoczne wizualnie. Skóra stanie się szara, pozbawiona blasku, tak samo, jak włosy, które dodatkowo mogą wypadać. Zmiany koloru naskórka są niekiedy widoczne nawet na dłoniach.
Palenie bierne też jest niezdrowe. Skutki palenia są prawie identyczne, jak w przypadku klasycznego palacza. A zatem ryzyko nowotworów oraz chorób układu oddechowego jest bardzo wysokie. Wdychane substancje smoliste powodują także napady duszności, astmę oskrzelową, podrażnienia śluzówki nosa i oczu, dlatego zdarza się kaszel bądź łzawienie.
Palenie w ciąży, także bierne jest groźne i dla matki, i dla nienarodzonego dziecka. Maluch może mieć wady, na przykład kończyn dolnych lub górnych. Wiele niemowląt rodzi się z niską masą urodzeniową, albo boryka się z problemami ze słuchem. Substancje smoliste i nikotyna w krwiobiegu mogą doprowadzić do krwawienia, oderwania się łożyska, tudzież komplikacji w trakcie porodu. Ponadto, zwiększają one ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. W późniejszym wieku natomiast widać trudności z uczeniem się, ogólnie z koncentracją.
Jak rzucić palenie? Krok po kroku
Z dnia na dzień ograniczaj liczbę papierosów, w ten sposób organizm stopniowo przyzwyczai się do obniżonej ilości nikotyny. Podobnie działają leki na rzucenie palenia dostępne bez recepty. To plastry, tabletki do ssania, gumy do żucia i klasyczne kapsułki do połykania. Pomagają one odstawić papierosy, a także zmniejszają głód nikotynowy. Jego objawem jest, między innymi nerwowość, złe samopoczucie, stany lękowe bądź bezsenność.
W asystencji niekiedy zdarza się wzmożony apetyt. Dlatego zamiast słodyczy i słonych przekąsek jedz świeże owoce, warzywa oraz niewielką ilość bakalii (kaloryczne!). Uprawiaj sporty, a także dużo spaceruj. To zlikwiduje napięcie, a także dotleni organizm.
Kaszel palacza – objawy i leczenie
Skutki palenia są rozmaite, ale najczęściej występującym jest kaszel palacza. To niepokojący objaw wielu chorób, między innymi raka, astmy oskrzelowej, gruźlicy, czy przewlekłej obuturacyjnej choroby płuc.
Długotrwałe kasłanie spowodowane jest przez substancje smoliste drażniące układ oddechowy. Często dochodzi do uszkodzenia nabłonka rzęskowego, poprzez to on nie może poradzić sobie z zanieczyszczeniami. Kaszel palacza charakteryzuje to, że trudno odkrztusić flegmę. Niekiedy dochodzi do tego chrypka, ból w klatce piersiowej oraz ropna wydzielina. Bezzwłocznie należy rzucić palenie!
Pomocne są domowe inhalacje z soli fizjologicznej lub z dodatkiem olejków o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych (eukaliptusowy, herbaciany, z kopru włoskiego), które „rozluźnią” flegmę. Dobroczynne składniki zawarte w miodzie, imbirze oraz w płukankach ziołowych z majeranku, skrzypu polnego, albo rozmarynu też skutecznie zniwelują objawy uporczywego kaszlu.
W ten sam sposób działają leki rozrzedzające wydzielinę, na przykład farmaceutyki na suchy kaszel lub syropy – Thiocodin, Natursept kaszel. Kosztują mniej niż 20 złotych.
W aptece są do nabycia specjalne środki na kaszel palacza. Oczywiście kupisz je bez recepty. Będą to tabletki lub syrop Detusan i pastylki do ssania SmokerStop. Kosztują w granicach 15-28 złotych. Dodatkowo te farmaceutyki nawilżą błonę śluzową gardła. Warto sięgnąć po inne leki na przewlekły kaszel, między innymi Mucosolvan Max i Fast Grip Kaszel.
Lekarz może przepisać silniejsze środki, a nawet antybiotyki, ewentualnie w przypadku choroby przewlekłej wdroży odpowiednie leczenie.