Artykuł zaktualizowany 5 maja 2023
Obawa przed wizytą u dentysty to jeden z najczęściej występujących lęków i wcale nie mija on wraz z wejściem danej osoby w dorosłość. Zdarza się wręcz, że wybieramy się tam jeszcze rzadziej – nie mamy już nad sobą nikogo, kto zmusiłby nas do takiej wizyty. Jest to oczywiście lekkomyślne podejście, które może mieć poważne i bardzo negatywne skutki.
A czego się boimy? Oczywiście przede wszystkim bólu. Nie lubimy, jak ktoś dotyka naszych zębów, a większość narzędzi używanych przez stomatologów – przypomina niestety narzędzia tortur. Dlatego też próbujemy wymigać się od wizyty tak długo, jak możemy – a powinniśmy zachowywać się wręcz odwrotnie. Im częściej tam chodzimy, tym rzadziej konieczna jest poważna interwencja – a podstawowe badania i drobne korekty raczej nie bolą. Obecnie można także bardzo łatwo znieczulić pacjenta, który nie poczuje w trakcie zabiegu niczego.
A co z implantami?
Jeżeli już musimy iść do gabinetu to modlimy się, aby przynajmniej wizyta ta nie dotyczyła wszczepiania implantów – obecność śruby w jamie ustnej raczej nie jawi nam się jako miła perspektywa. Zdarza się jednak, że straciliśmy zęba w wypadku – i co wtedy? Wtedy nie mamy wyboru i musimy postarać się podejść do tego wszystkiego najspokojniej, jak tylko się da.
Choć wszczepianie implantu polega na umieszczeniu w kości sztucznego korzenia zęba – w praktyce nie jest to wcale aż tak przerażające i skomplikowane. Nasz lekarz na pewno będzie wiedział co robi i postara się przeprowadzić nas przez całą procedurę wyjaśniając nam każdy krok. Musimy mieć świadomość tego, że ta dziedzina nauki bardzo rozwinęła się na przestrzeni ostatnich lat i mało prawdopodobne jest, że taki implant się nie przyjmie. Nie będziemy również odczuwać bólu, bo przez cały czas będziemy znieczuleni.
Ważne jest to, że zabieg ten nie może się odbyć zanim nie ukończymy 20 lat – a nawet lepiej, gdybyśmy byli koło 25 roku życia. Dlaczego? Ponieważ nasze kości do tego czasu się jeszcze rozwijają i nie możemy ryzykować, że szczęka zmieni się po wszczepieniu implantu.
Jak przygotować się do takiej wizyty?
Na pewno warto po prostu dowiedzieć się więcej na temat samego zabiegu – możemy przecież zadawać pytania, przeglądać strony internetowe. Implantologia jest medycyną dobrze opisaną i znaną. Jeżeli będziemy dokładnie wiedzieli, co się z nami stanie – nic nas nie zdziwi i będzie o wiele mniej przerażeni.
Uzgodnijmy ze stomatologiem wszystkie szczegóły dotyczące badań, koloru implantu i okresu rekonwalescencji. Pamiętajmy, że mamy prawo do zadawania pytań i na pewno nikt nie będzie nas za to krytykować. We Wrocławiu polecamy gabinet stomatologiczny Acusdent.