bolacy zab

Leczenie kanałowe – co to jest, wskazania i jak jest jego przebieg?

Artykuł zaktualizowany 5 maja 2023


Stany zapalne miazgi, w której skład wchodzą naczynia i nerwy, mogą być przyczyną wielu chorób i dolegliwości zębowych. Dziedzina stomatologii zwana endodoncją zajmuje się leczeniem nieodwracalnych stanów zapalnych zębów.


Wskazania do leczenia kanałowego

Zaawansowana próchnica drąży tkanki zęba, najpierw szkliwo i zębinę, potem miazgę. Bakterie rozmnażają się i doprowadzają do stanu zapalnego tej tkanki. Zapalenie miazgi objawia się wrażliwością zęba na smak słodki, ciepło i zimno, nagryzanie. Początkowo ból trwa tylko kilka minut. Z czasem przerwy między atakami bólu są coraz krótsze, bóle występują również nocą i przy zmianie pozycji (wchodzenie po schodach czy pochylenie głowy) a w ekstremalnych przypadkach tabletki przeciwbólowe nie pomagają.


Przebieg leczenia kanałowego

Na początku każdego leczenia kanałowego musi być wykonane zdjęcie rentgenowskie. Na jego podstawie lekarz jest w stanie ocenić stopień zniszczenia tkanek, anatomii systemu kanałów oraz szansy na wyleczenie zęba.
Leczenie kanałowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz usuwa zainfekowane tkanki, opracowuje kanały, płucze je wielokrotnie i dezynfekuje, osusza, a następnie szczelnie wypełnia kanały biokompatybilnym materiałem, aby bakterie nie mogły się namnażać w pustych przestrzeniach.


Ewolucja leczenia kanałowego na przestrzeni lat

Nowocześnie wyposażone gabinety stomatologiczne gwarantują przeprowadzenie leczenia kanałowego na wysokim poziomie. Samo znieczulenie można wykonać tradycyjnie lub systemem komputerowym. Ząb poddany leczeniu izoluje się od innych zębów koferdamem umocowanym specjalnymi klamrami, w celu zapewnienia sterylności oraz by zabezpieczyć pacjenta przed dostaniem się do gardła substancji płuczących lub narzędzi. Obecnie do opracowywania kanałów stosuje się systemy pilniczków maszynowych, wykonanych ze stopu niklu i tytanu. Są one bardziej elastyczne niż tradycyjne ręczne, dzięki czemu lepiej dopasowują się do skomplikowanego przebiegu kanałów oraz są bardziej odporne na złamania.

Roztwory do płukania kanałów można aktywować ultradźwiękami lub laserem, a w celu dokładnego pomiaru ich długości stosuje się endometr. Bardzo ważnym nowoczesnym urządzeniem wspomagającym leczenie kanałowe jest mikroskop, który zapewnia precyzję leczenia. Dzięki wielokrotnemu powiększeniu gwarantuje on lekarzowi dokładną obserwację pola zabiegowego.


Konsekwencje nieleczonych zębów

Podjęcie leczenia kanałowego w odpowiednim czasie gwarantuje zachowanie zęba. Gdy pacjent zwleka z wizytą u lekarza, grozi mu wiele komplikacji, np. martwica miazgi zęba, zgorzel, ropień tkanek miękkich czy ekstrakcja.
Brak już jednego zęba grozi przesunięciem, wydłużeniem czy pochyleniem zębów sąsiednich oraz lokalnym zanikiem kości, dlatego warto walczyć o wyleczenie każdego zęba.

W przeszłości bardzo często chore zęby były usuwane lub leczono je kanałowo bez odpowiednich możliwości kontroli etapów leczenia i końcowego efektu. Obecnie nowoczesne technologie i urządzenia gwarantują pacjentowi komfort przebiegu leczenia oraz dają ponad 90 % pewności, że zabieg zakończy się sukcesem i zęby takie będą służyły przez długie lata.


Dodaj komentarz