ladna kobieta mysli

Leczenie niepłodności immunologicznej

Artykuł zaktualizowany 5 maja 2023


Niepłodność immunologiczna to coraz częściej wykrywany rodzaj niepłodności. Według statystyk może dotyczyć nawet 12% par, które borykają się z problemami, związanymi z zajściem w ciążę. Dzięki szybkiej i precyzyjnej diagnostyce leczenie niepłodności immunologicznej jest możliwe i daje świetne efekty, dzięki którym możliwe jest naturalne zapłodnienie, donoszenie ciąży oraz narodziny zdrowego dziecka.


Leczenie niepłodności – czym jest niepłodność immunologiczna?

Układ immunologiczny dba o zdrowie człowieka. W normalnym stanie białe krwinki atakują bakterie, wirusy i groźne drobnoustroje, które mogą być źródłem potencjalnego zagrożenia. Czasem jednak nie działają one prawidłowo i organizm zaczyna zwalczać własne komórki, a także takie, które nie stanowią problemu i powinny być przez niego tolerowane. Efektem jest występowanie chorób autoimmunologicznych, które mogą utrudniać zajście w ciąże lub skutkować jej wczesnym poronieniem.

Zdarza się, że układ immunologiczny atakuje komórki jajowe kobiety, tworząc przeciwciała, które mogą prowadzić do cykli bezowulacyjnych, a w konsekwencji do całkowitej niepłodności. W niektórych przypadkach organizm kobiety może produkować przeciwciała przeciwplemnikowe, które znajdują się w śluzie i działają, jak niezwykle skuteczny środek plemnikobójczy. Taka zapora uniemożliwia dostanie się plemników do komórki jajowej, a w konsekwencji jej zapłodnienie. 

Jak wygląda leczenie niepłodności immunologicznej?

Wykrycie obecności przeciwciał w organizmie skutkuje wprowadzeniem leczenia niepłodności immunologicznej. W tym celu przeprowadzane są szczegółowe badania krwi, nasienia oraz śluzu szyjkowego, które pozwalają na precyzyjne określenie występowania patologii. Może to być między innymi uczulenie na nasienie partnera, a w rzadkich przypadkach zespół antyfosfolipidowy, który może wywoływać nawykowe poronienia, a tym samym utrudniać donoszenie ciąży do terminu rozwiązania. Jednak osoby ze zdiagnozowanym problemem natury immunologicznej nie są pozbawieni szansy na rodzicielstwo.

W takiej sytuacji należy podjąć leczenie niepłodności. Na rynku dostępne są preparaty, które zmniejszają reakcję odpornościową lub blokują produkcję przeciwciał, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Terapia sprawia, że marzenia o posiadaniu dziecka stają się na powrót realne. W niektórych przypadkach możliwe jest również włączenie do leczenia niepłodności immunologicznej technik wspomaganego rozrodu. Im wcześniejsza diagnoza i skutkujące nią podjęcie terapii, tym większa staje się możliwość, by zapłodnienie odbyło się w sposób naturalny. Proces leczenia warto powierzyć specjalistom. W Katowicach polecamy klinikę leczenia niepłodności Zięba Clinic.

Dodaj komentarz