mloda blondynka

Zdalna przychodnia i recepta online – jak to działa?

Artykuł zaktualizowany 5 maja 2023


Czy można uzyskać receptę wypisaną przez lekarza bez wychodzenia z domu? To jak najbardziej możliwe. Wystarczy zgłosić się na zdalną konsultację medyczną i jeśli lekarz nie znajdzie żadnych przeciwwskazań, wypisze on receptę. Zostanie ona następnie przesłana w wiadomości, z którą wybrać się już można do apteki po odbiór potrzebnego leku. Jak działa zdalna przychodnia i jak dokładnie może zostać zrealizowana recepta online?


Jak działa zdalna przychodnia?

Przede wszystkim zdalna przychodnia to możliwość profesjonalnej konsultacji medycznej przez całą dobę każdego dnia w roku. Lekarz online to nikt inny niż specjalista medycyny, który udziela informacji, wystawia recepty i ocenia stan zdrowia pacjentów na odległość. Korzysta przy tym z narzędzi takich jak internet czy telefon komórkowy. Oczywiście nie zawsze taki kontakt z lekarzem wystarczy, aby dokładnie zbadać stan zdrowia pacjenta. Natychmiastowa konsultacja bez wychodzenia z domu okazuje się jednak bardzo przydatna szczególnie w przypadkach takich jak:

  • brak kontaktu lub utrudniony kontakt z lekarzem, który dotychczas prowadził pacjenta. W sytuacji, gdy potrzebna jest recepta na stale przyjmowane leki, może się to okazać nie lada problemem;
  • potrzebna jest natychmiastowa porada lekarska, na przykład w sytuacji, gdy pacjentka planuje przyjąć tabletkę antykoncepcyjną działającą po stosunku. Na wizytę lekarską często poczekać trzeba co najmniej kilka dni, a w sytuacjach awaryjnych liczy się przede wszystkim czas działania;
  • podczas nieobecności w miejscu zamieszkania pilnie potrzebna jest recepta na stale przyjmowane leki lub innego rodzaju konsultacja lekarska. Przyjazd do stale uczęszczanej przychodni lekarskiej bywa wówczas zupełnie niemożliwy.

maseczka

Co to jest recepta online?

Wystawiona przez internet recepta online nie różni się niczym od tej, którą wystawia lekarz podczas osobistej wizyty w przychodni. Większość pacjentów uważa, że jest ona wręcz wygodniejsza. Koniec z gubieniem papierowej recepty, jej przypadkowym zniszczeniem, czy nieczytelnie przepisanym lekiem. Recepta online przychodzi do pacjenta poprzez wiadomość e-mail lub SMS. Do jej realizacji potrzebny będzie numer PESEL pacjenta, oraz 4-cyfrowy kod otrzymany w wiadomości. Na podstawie tych informacji farmaceuta będzie w stanie odszukać receptę w systemie i wydać przepisane na niej leki.

Co ważne, recepta online zrealizowana może być w każdej aptece działającej na terenie Polski. Nawet małe prywatne apteki realizują tego typu recepty już od 2019 roku.

leki obok owocow

Jak najczęściej pomaga lekarz online?

Lekarz online jest takim samym specjalistą, jak każdy pracownik opieki medycznej w stacjonarnych placówkach. Różni go jedynie sposób wykonywania swojej pracy i przeprowadzania wywiadów medycznych z pacjentami. Ze względu na to trudno jest stwierdzić, w jak wielu problemach dotyczących zdrowia pomocna może okazać się zdalna przychodnia. Można za to wyłonić te, z którymi lekarz online styka się najczęściej.

kobieta

  • Recepta na leki, które stosuje pacjent w ramach długotrwałej terapii, może okazać się potrzebna w wielu sytuacjach. Czasem opakowanie leków zniknie gdzieś w czeluściach domowej apteczki, a czasem pacjent zupełnie zapomni o tym, aby zdobyć receptę na czas. Najczęściej recepta online pomaga wyjść z trudnej sytuacji kobietom, które na co dzień stosują antykoncepcję hormonalną.
  • Najbardziej znaną sytuacją, gdy pacjent może potrzebować natychmiastowej konsultacji lekarskiej, jest konieczność zastosowania antykoncepcji po stosunku. Polska jest europejskim wyjątkiem, w którym na tabletkę antykoncepcyjną „dzień po” potrzebna jest recepta. Zamiast czekać na wizytę i spotykać się z przykrą odmową ze strony lekarza rodzinnego, warto sprawdzić możliwości, jakie proponuje zdalna przychodnia.

Dodaj komentarz