Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Występowanie żylaków jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie. Skłonność do tego schorzenia można odziedziczyć po rodzicach, a nawet dziadkach i pradziadkach. Jednak zdarzają się także u osób, w których rodzinie nie było nigdy żylaków. Jak rozpoznać, że rozwijają się żylaki?
Kto jest narażony na żylaki?
Żylaki dotyczą częściej kobiet niż mężczyzn i ryzyko ich powstawania nasila się z wiekiem. Często na to schorzenie cierpią fryzjerzy, sprzedawcy, czyli osoby, które pracują w pozycji stojącej. Długotrwałe siedzenie także zwiększa ryzyko żylaków. Ponadto, ryzyko żylaków zwiększa się, jeśli osoba wykonuje pracę w pozycji siedzącej i nie uprawia żadnej aktywności fizycznej w wolnym czasie. Ruch jest niezbędny do prawidłowej pracy pompy mięśniowej kończyn.
Palacze, osoby otyłe, kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny mieć na uwadze ryzyko powstania żylaków. Poza tym choroby układu krążenia, korzystanie z solarium, czy sauny oraz gorące kąpiele mogą mieć wpływ na powstawanie tego problemu. Żylaki bardzo często dotyczą kobiet w ciąży, ponieważ w tym czasie zwiększa się objętość krwi, występuje ucisk na żyły poprzez powiększoną macicę oraz działanie hormonów wpływa na ściany żył.
Jakie są objawy rozwijających się żylaków?
Żylaki są to nieprawidłowe poszerzenia żył, a skóra nad nimi jest cienka, napięta i błyszcząca. Żylak widoczny jest pod skórą jako niebieska kręta linia. Czasem żylaki powstają także w żyłach głębokich, jest to niebezpieczne, ponieważ zwiększa to ryzyko zakrzepicy żył głębokich. W tych zmienionych chorobowo żyłach przepływ krwi jest utrudniony, ze względu na słabe zastawki i wzrastające ciśnienie krwi.
Zanim powstaną żylaki, warto znać symptomy ich powstawania. Rozwój choroby może trwać nawet latami. Pierwszymi objawami są: uczucie ciężkich nóg, opuchnięte kostki, szczególnie wieczorami i podczas miesiączki. Ból nóg po długotrwałym siedzeniu lub staniu, zwany chromaniem żylnym może świadczyć o rozwijających się żylakach. Sygnałem ostrzegawczym jest coraz większa ilość pajączków na nogach tzw. teleangiektazje.
Gdy wzdłuż żyły pojawiają się miękkie uwypuklenia, może to być oznaka zmian chorobowym. U mężczyzn uwypuklenia te mogą stać się brązowe, a nad kostkami skóra twardnieje. Mogą zdarzyć się owrzodzenia podudzi oraz trudno gojące się rany.